MILOVAN MATIJEVIĆ: Srpsko IT tržište vredi samo trećinu hrvatskog!
Jedan od najpoznatijih analitičara domaćeg IT tržišta je svakako Milovan Matijević, koji je deo "branše" preko 25 godina, dok se analizom srpskog tržišta aktivno bavi od 2005. godine.
U poslednjih desetak godina uradio je veći broj detaljnih istraživanja i objavio desetine izveštaja na temu infromatičkog tržišta Srbije. Veliki broj njih dostupan je online, na sajtu SITO (Srpska IT Osmatračnica)
Srpsko IT tržište tavori na niskom nivou. Mereno ulaganjem po glavi stanovnika, sa oko 60 evra Srbija je u ravni sa Bugarskom, Rumunijom i svojim manjim komšijama. U odnosu na Mađarsku i Hrvatsku zaostatak je veliki, dostignuta je trećina njihovog nivoa, a u odnosu na prosek cele EU Srbija je tek na deset procenata njihovih IT ulaganja po stanovniku.
Procenjuje se da će vrednost IT tržišta u 2014. godini dostići 440 miliona evra, što obezbeđuje skroman godišnji rast od 2,8%. Međutim, trendovi u tri glavna tržišna segmenta značajno odstupaju od ove srednje vrednosti. Najveći segment, PC računari, ostaje u minusu od 3,0 procenata. Minus bi bio daleko veći da ovaj segment nije dobio „infuziju“ sa tablet segmenta koji je pridružen PCjadi. Sa druge strane, procenjuje se solidan rast segmenata usluga i paketnog softvera. Sve ovo je nedovoljno da bi se domaće IT tržište poredilo za zapadnim. Srbiji će biti potrebno duže od decenije intenzivnog dvocifrenog rasta da bi došla do nivoa za ozbiljnije poređenje.
U 2015. godini se očekuje rast manji od 5%, što je za domaće IT tržište nedovoljno. Najveći rast će zabeležiti segment IT usluga, a procena se se zasniva na podršci postojećoj poslovnoj IT infrastrukturi vrednijoj od milijardu evra. I ove godine će izostati potreban dvocifren rast, koji bi bio potvrda da je srpska ekonomija našla put oporavka.
Uslov svih uslova, da Srbija u narednoj deceniji premaši psihološku granicu od 150 evra IT ulaganja po stanovniku, je prosečan godišnji ekonomski rast veći od 4 odsto. U postojećim prilikama, ova stopa nam izgleda kao nedostižna. Dok se ne obezbedi privredni rast, vrlo je važna državna podrška u rešavanju problema nedostajućih IT kadrova. Prioritetna mera je prilagođavanje obrazovnog sistema potrebama IT industrije i posebno programerskog sektora. Za sektor je veoma važno i osavremenjavanje nastavnih programa i povećanje upisnih kvota za IT studije. Na ovaj način domaća IT industrija može da nastavi snažan rast, bez obzira na slabo domaće IT tržište o kome smo do sada govorili, jer je rast IT sektora zasnovan na globalnom IT tržištu, mnogo boljoj ceni i uslovima plaćanja koji se tamo postižu. Znatno brži razvoj IT sektora od tržišta je i garancija da će se spremno dočekati valorizacija potencijala domaćeg IT tržišta, ma kada se ono bude pokrenulo.
Pogledajte još i:
RAČUNARI GUBITNICI: Pornići vladaju na mobilnim telefonima
GTA ODOLOŽEN: Rockstar kaže da nije, ali...!(VIDEO)