INVESTICIJA OD 75 MILIONA DOLARA! Svetski gigant otvara rudnik zlata na Crnom vrhu
Dve najmoćnije svetske kompanije otvaraju rudnike plemenitih metala u okolini Bora. Ulaganje 75 miliona dolara, a kopovi gotovi već za pet-šest godina.
Dve najmoćnije svetske kompanije otvaraju rudnike plemenitih metala u okolini Bora. Ulaganje 75 miliona dolara. Kopovi gotovi već za pet-šest godina
Nakon što se u okolini Bora već "instalirala" jedna od najmoćnijih svetskih rudarskih kompanija - američki Friport Mekmoran - koja je u okolini Bora pronašla bogata ležišta bakra i zlata, u potragu za novim ležištima ovih metala na planini Crni vrh, uključila se i najmoćnija svetska rudarska kompanija, britansko-australijska korporacija Rio Tinto.
SRBIJA NAPREDOVALA NA DUING BIZNIS LISTI: Ovo znači da će biti više novca u ovoj godini
Prema saznanjima Večernjih novosti, kanadska kompanija "Reservoar minerals" (REV), koja u kooperaciji sa "Friportom" radi na istraživanju okoline Bora u rejonu Čukaru Peki, ima licence i za geološka istraživanja na Crnom vrhu, ali i u okolini zaječarskog sela Nikoličevo, kao i na lokalitetu Kraljevica. Posle prvih pozitivnih rezultata, Kanađani su zaključili ugovor o formiranju zajedničke firme sa "Rio Tintom", koji će u "overu" potencijalnih rezervi bakra i zlata na tom području investirati čak 75 miliona dolara!
Prema dosadašnjim saznanjima, postoje ozbiljni nagoveštaji da su nalazišta u Nikoličevu i Kraljevici po svom geološkom potencijalu veoma slična borskom ležištu "Čukaru Peki", gde su "Friport" i REV otkrili početni resusrs od 65 miliona tona rude iz koje je moguće dobiti oko 1,7 miliona tona bakra i 98 tona zlata, vrednosti oko 18 milijardi dolara. Pored toga, istraživanja na ovom mestu se nastavljaju, jer tu je pronađena i najbogatija bušotina na planeti koja sadrži neverovatnih 50,3 grama zlata po toni rude.
BLOK 70 KAO GRAD DUHOVA: Kinezi zatvorili sve radnje!
Na osnovu istorijskih podataka, ali i terenskog istraživanja, ležišta "Čoka Kupjatra" i "Tilva Njagra", na Crnom vrhu, potencijalno su veoma bogata zlatom. Početna istraživanja su potvrdila prisustvo i crvenog i plemenitog metala. Sadašnje informacije ukazuju na to da je odatle moguće otkopati više od 70 tona zlata. Eksploatacijom samo tog ležišta bilo bi uposleno najmanje 250 radnika, a država Srbija bi, isključivo od ubiranja rudne rente, prihodovala 38 miliona dolara.
"Rio Tinto" je, inače, u Srbiji već pronašao najbogatije svetsko ležište litijuma - metala koji je nezamenljiva komponenta u proizvodnji hibridnih i električnih automobila - u Jadarskom basenu, kod Loznice. Prema dosadašnjim istraživanjima, tu su pronađene i značajne rezerve bora, elementa nezamenljivog u produkciji borne kiseline, koja se koristi u medicini, kozmetičkoj industriji, za proizvodnju stakla...
VUJOVIĆ: Nisu cilj manje plate, već da ne probijamo budžet
"Rio Tinto" namerava da u okolini Loznice otvori rudnik litijuma, a u Jadarskom basenu se, prema preliminarnim procenama, krije čak 20 odsto svetskih rezervi tog metala.