ISIL: Grupa koja osvaja Irak i Siriju (FOTO)
Islamska država Iraka i Levanta (ISIL) je militantna grupa koja deluje na teritoriji Iraka i Sirije. U tom područiju deluje kao nepriznata i samoproglašena nezavisna država, koja aktivno planira dalje teritorijalno širenje ka Levantu (današnjim Libanu) i Iraku.
Grupa je osnovana u prvim godinama rata u Iraku, a 2004. godine obećala je vernost Al Kaidi. Sastavljena je i podržana od strane raznih pobunjeničkih grupa, uključujući i njene prvobitne organizacije: Šura savet mudžahedina, Al Kaide u Iraku, Jaiš Al Fatin, Jund al Sahab, Katbian Ansar al Tavhid val Suna, Jeiš Al Taif al Mansura i drugih klanova čije stanovništvo ispoveda sunitski islam.
Organizacija ima za cilj uspostavljanje kalifata u regionima Iraka sa većinskim sunitskim stanovništvom, kojem će se kasnije priključiti i delovi Sirije. Međutim, u februaru 2014. godine, nakon osam meseci duge borbe za prevlast, Al Kaida je presekla sve veze sa grupom ISIL. Prekid je takođe objavio “Komandant vernih” i lider grupe ISIL Abu Bakr al Bagdadi.
Pored napada na vladine i vojne ciljeve, grupa je preuzela odgovornost i za napade u kojima je poginulo na hiljade iračkih civila. Uprkos značajnim gubicima koje je grupa pretrpela tokom antiterorističkih akcija koalicionih snaga u Iraku, smatra se da je do kraja 2012. godine grupa potpuno obnovila svoju snagu i više nego udvostručila broj svojih članova, koji je iznosio oko 2.500. Danas se smatra da ISIL ima između 5.000 i 6.000 aktivnih terorista u svojim redovima.
Od aprila 2013. godine, grupa je ostvarila značajne vojne dobitke i stavila pod svoju kontrolu velike delove severne Sirije, gde ih je sirijska Kancelarija za ljudska prava opisala kao "najjaču grupu". Islamska država je po svim navodima "promenila tok sirijskog rata" od njenog pojavljivanja u Siriji slanjem Al Nusra fronta (sirijsko krilo Islamske države) početkom 2012. godine, što je bio pokušaj da se na tom mestu uspostavi islamska država.
Grupa danas ima jako prisustvo u središnjim i severnim delovima Sirije, gde je već uvela Šerijat u više gradova. Grupa navodno kontroliše četiri pogranična grada: Atmeh, al-Bab, Azaz i Jarablus, što im omogućava da kontrolišu ulaz/izlaz iz Sirije u Tursku. Druge naoružane opozicione grupe su se okrenule protiv ISIL grupe koja sebe smatra državom "sa svojim sudovima", a ne "frakcijom među frakcijama". Neki izvori smatraju da se grupa ISIL u Siriji sastoji od 5.500 stranih boraca koji su kičma njenog vojnog prirsutva u Siriji, kao i 2.000 Sirijaca iz severnog dela zemlje i oko 15.000 ljudi, koji obavljaju "sekundarne uloge". Tu je i specijalna jedinica, koja se sastoji od 250 militanata.
Turska je svojevreno optužena od strane zapadnih saveznika da, u sklopu podrške sirijskoj opoziciji, oružje šalje i pripadnicima Al Kaide, uključujući i grupu ISIL, međutim Ankara je svaki put demantovala takve tvrdnje. Štaviše, prema najnovijim informacijam, grupa je posle nedavnog zauzimanju Mosula kidnapovala turskog konzula i 24 zaposlenih u konzulatu.
Tokom sukoba u Anbaru početkom 2014. godine, grupa je preuzela kontrolu nad Faludžom i delovima Ramadija. Nakon velikih ofanziva u Iraku, grupa ISIL je izvestila da su preuzeli kontrolu nad većim delom Mosula, drugim najnaseljeniji gradom u Iraku, i okolnoj provinciji Nineveh, pored Faludže. Do 9. juna, Mosul je potpuno pao pod kontrolom grupe. Preuzeta je kontrola nad vladinim kancelarijama, aerodromom i policijskim stanicama u gradu.
Ova osvajanja u prethodnih nekoliko dana deo su velike operacije u pet provincija koje su ISIL snage pokrenule u regonu. Ubijen je veliki broj ljudi i time je pokazana slabost iračkih bezbednosnih snaga. Iz grada je pobegla vojska i policija, a premijer Iraka Nuri el Maliki zatražio je od parlamenta da proglasi vanredno stanje u zemlji, čime bi mu bila data šira ovlašćenja.
Irački ministar spoljnjih poslova Hošjar Zebari najavio da će Bagdad sarađivati sa kurdskim snagama da bi izbacili ekstremiste iz Mosula. I Sirija je spremna da pomogne Iraku u borbi protiv terorizma i zajedničkog neprijatelja, saopštilo je sirijsko ministarstvo spoljnih poslova.
Međutim, ISIL se ne zaustavlja. Poslednja je vest da je osvojen i Tikrit koji je udaljen manje od 200 kilometara od Bagdada. Tikrit je rodno mesto Sadama Huseina. U tom mestu se nalazi i velika naftna rafinerija koja je sada pod kontrolom islamista.
Da li će ovi neverovatni uspesi islamista protiv vlasti u Iraku usloviti povratak vojnih snaga Sjedinjenih Država u region ostaje da se vidi.