ISTORIJSKI TRENUTAK: Španija nudi podeljeni suverenitet nad Gibraltarom posle Bregzita
Špansko Ministarstvo inostranih poslova predložilo je danas podeljeni suverenitet između Španije i Velike Britanije za britansku enklavu Gibraltar, kako bi sačuvala pristup unutrašnjem tržištu Evropske unije
Špansko Ministarstvo inostranih poslova predložilo je danas podeljeni suverenitet između Španije i Velike Britanije za britansku enklavu Gibraltar, kako bi sačuvala pristup unutrašnjem tržištu Evropske unije, posle britanskog referenduma o izlasku Velike Britanije iz EU.
PRVA ŽRTVA BREGZITA: Gibraltar napušta Britaniju i postaje deo Španije
"Sada je potrebno pronaći novi odnos Gilbraltara prema pristupu unutrašnjem tržištu EU", izjavio je šef španske diplomatije Garsija Margaljo i dodao da Španija predlaže zajednički britansko-španski suverenitet u određenom periodu.
Podsetimo, juče je Velika Britanija izašla na Bregzit i izglasala izlazak iz Evropske unije posle 43 godine.
Zbog toga je britanski premijer Dejvid Kameron danas dao ostavku na funkciju i najavio izbore u oktobru.
Prema konačnim rezultatim britanskog referenduma o izlasku iz Evropske unije za izlazak je glasalo 51,89 odsto građana, a za ostanak u Uniji 48,11 odsto.
Ukoliko britanski parlament i vlada usvoje rezultate referenduma, biće pokrenut takozvani "Član 50", mehanizam kojim se započinju dvogodišnji pregovori o napuštanju Evropske unije.
Poluostrvo Gibraltar je autonomna britanska prekomorska teritorija od 6,8 kvadratnih kilometara na razmeđi Atlantskog okeana i Sredozemnog mora, koja leži na istoimenom moreuzu i razdvaja Evropu od Afrike. Britanski suverenitet nad Gibraltarom vekovima je bio predmet osporavanja od strane Španije, sa kojom se teritorija na svom severno delu graniči.
Ključni događaj u istoriji koji je ustroj današanjeg uređenje Gibraltara dogodio se 1704. godine kada su ga za vreme "Rata za špansko nasleđe" osvojile i okupirale britanske snage. Nakon toga Velika Britanija od Gibraltara pravi jednu od najvažnijih i najbolje utvrđenih baza Kraljevske mornarice, iz koje se mogao kontrolisati čitav Mediteran.