Istraživanje: Kako su izgledali najraniji sisari (FOTO)
U Kini su otkriveni fosili koji ukazuju na to da su prvi sisari živeli mnogo ranije nego što se do sada mislilo i da su nalikovali današnjim vevericama, prenosi "Live Science".
Fosili sisara, koji su opisani u najnovijem broju žurnala "Nature", otkriveni su tokom protekle tri godine u provinciji Liaoning na severoistoku Kine.
Provincija Liaoning je postala poznata širom sveta po pronalasku fosila pernatih dinosaurusa, kao i krilatih reptila – pterosaurusa. Novootkriveni fosili su stari oko 160 miliona godina. Šest dobro očuvanih fosila pripada trima različitim izumrlim vrstama.
Ove životinje su bile veličine male veverice, a najverovatnije su bili svaštojedi, rekao je paleontolog Jin Meng. Nazvane su Shenshou lui, Xianshou linglong i Xianshou songae.
Sudeći po izgledu njihovih kostiju, dugačkog repa i udova prilagođenih penjanju, pretpostavlja se da su živele na drvetu i imale sličnosti sa današnjim vevericama. Utvrđeno je da su pripadale grupi misterioznih haramijida.
Naučnici su ranije pronalazili ostatke haramijida, ali su dugo raspravljali o tome da li su oni sisari ili ne. Do sada su pronađeni samo zubi i delovi vilice ovih životinja.
"Duže od veka, paleontolozi nisu znali da li su ova bića bila sisari ili neke druge životinje. Sve što smo ranije znali o ovim životinjama zasnovali smo na delovima vilice i zuba", rekao je Meng.
Sada paleontolozi imaju ostatke lobanje i velikog broja različitih kostiju haramijida, na osnovu kojih su zaključili da to jesu sisari.
Kako su neki od ranije nađenih ostataka haramijida stariji od 208 miliona godina, naučnici sada smatraju da su prvi sisari živeli još u periodu trijas (period od pre 245 do pre oko 202 miliona godina).
Mnogi naučnici su ranije predlagali da su se sisari pojavili u periodu srednje jure (od pre 175 do pre 164 miliona godina).