ISTRAŽIVANJE NA SEVERU KOSOVA: Građani najviše veruju Vladi Srbije
Većina građana na severu Kosova nezadovoljna je trenutnom situacijom u tom delu pokrajine, a kada su u pitanju institucije, najveće poverenje, imaju u Vladu Srbije, pokazali su rezultati najnovijeg istraživanja javnog mnjenja.
Najveći stepen poverenja, uslovno rečeno, građani tog dela Kosova imaju u Vladu Srbije (14,3 odsto) i privremene institucije na severu (12,2 odsto), dok u opštine formirane nakon izbora 2013. godine poverenje ima 10,8 odsto ispitanika.
Zajednica srpskih opština viđena kao najvažniji deo Briselskog sporazuma
Samo 10 odsto građana sa severa Kosova pozitivno se izjasnilo o Briselskom sporazumu, dok čak polovina nema stav o tom pitanju, što je prouzrokovano nedovoljnom transparentnošću Briselskog sporazuma, rečeno je na predstavljanju rezultata istraživanja koje je obavljeno u Centru građanske energije u Kosovskoj Mitrovici. Na severu Kosova, kako je rečeno, Zajednica srpskih opština viđena je kao najvažniji deo Briselskog sporazuma, koji bi trebalo da omogući nesmetano funkcionisanje institucija u oblasti zdravstva, prosvete i nastavak finansiranja iz Beograda.
Projekt menadžer istraživanja Milica Andrić izjavila je da su ispitanici saglasni da je glavni izvor prihoda građana na severu Kosova budžet Republike Srbije i da najveći broj građana (52,2 odsto) prima neki vid prihoda od Srbije, ali da dobar deo ispitanika navodi da takva situcaija pruža samo prividnu sliku održivog sistema.
Građani se plaše povlačenja predstavnika međunarodne zajednice
Iako je stepen poverenja u institucije veoma nizak, Srbi na severu Kosova plaše se povlačenja predstavnika međunarodne zajednice sa Kosova, jer kao posledicu takvog razvoja događaja vide i svoj omasovljeni odlazak, rekla je Andrićeva predstavljajući rezultate istraživanja.
Nezaposlenost je, osim nestabilne političke i bezbednosne situacije, viđena kao najveći problem na severu Kosova. Nezaposlenost na severu Kosova iznosi 32,8 odsto a uočava se da je najveća – 43,8 odsto među mladima od 18 do 29 godina.
Istraživanje je sprovedeno na severu Kosova u opštinama sa srpskom većinom od maja do jula ove godine na uzorku od 799 ispitanika.