Japan namerava da dozvoli veću upotrebu vojne sile
TOKIO - Japanska vladajuća koalicija je odobrila plan kojim će se dozvoliti veća upotreba vojne sile što je toj zemlji uskraćeno posle poraza u Drugom svetskom ratu.
U jednoj od najvećih promena politike bezbednosti Japana od polovine 20. veka, vladajuća koalicija je odobrila učešće u odbrani drugih zemalja, odnosno u takozvanoj "kolektivnoj samoodbrani".
Taj, za sada samo politički korak, vodi promeni tumačenja Ustava koji su Tokiju diktirale SAD posle Drugog svetskog rata, u kojem je Japan bio jedna od poraženih sila. Sada se čeka na formalnu saglasnost kabineta premijera Šinza Abea, koji je jačanje uloge vojske označio kao kamen temeljac svoje nacionalne politike.
"Ustav Japana 70 godina održava mir. Šta da radimo s tim glupakom koji pokušava da pogazi naš dragoceni ustav?", upitao je jedan od demonstranata, 67-godišnji Tošio Ban.
Vlada iz Tokija nema nameru da menja ustav, već da izmenom tumačenja dobije vecha ovlašćenja za vojni angažman, navodi agencija AP.
Protivnici, međutim, smatraju da bi to moglo da otvori vrata eventualnom učešću Japana u zajedničkim vojnim akcijama, poput rata u Iraku. Abe i drugi lideri iz njegove vladajuće Liberalno demokratske partije kažu, pak, da će Japan nastaviti da se drži svoje politike mira.