JAVNA TAJNA: “Legalni“ mito profesora na fakultetima
NIJE TAJNA – Na velelepnim univerzitetima u Beogradu i Novom Sadu, ali i na ostalim u Srbiji, pored sve muke studenti imaju priliku da se susretnu i sa “legalnim mitom“ koji profesori traže od njih. A evo i kako to funkcioniše...
Student mora da izađe na ispit, naučio je gradivo koje ima u programu, prebrodio tremu, spakovao se i krenuo na fakultet. Kad tamo ga sačeka odgovor: “Kolega, gde vam je knjiga? Ne možete da odgovarate ako nemate original. Kakav je to način da učite iz kopije?“
Javna je tajna da profesori ucenjuju studente i ne dozvoljavaju im da izađu na ispit ukoliko nisu kupili njihov udžbenik. A ova situacija nije ništa drugo nego “izvlačenje“ para, iz ne tako “dubokog džepa“ studenata. Svaki drugi student u Srbiji primoran je da na “ovaj“ ili “onaj način“ isplati taj mito, koji je po svedočenju naših sagovornika uslov za izlazak na ispit. Kupovina knjige, koja nekada prelazi cifre od 20.000 dinara pomaže studentima da lakše polože ispit, a oni koji plate manje moraju po više puta da izađu na ispit (sve dok ne kupe knjigu).
Uplašeni studenti retko se opredeljuju da progovore u javnosti, ali i da odu do dekana. Iako im je od učenja “oguljena koža s leđa“, ćute mučki i plaćaju ono što se “platiti mora“. Prosto da se čovek zapita: "Odakle studentu toliko para da uloži u diplomu?"
Ima i slučajeva gde profesor maksimalan broj poena na ispitu daje samo ako student ima njegovu knjigu. Te knjige, najčešće nisu previše skupe ( od 1.300 – 2.000 dinara), i po procenama fakultetskih profesora veoma su pristupačne svakom studentu. Dodatni bodovi, koji su “laka zarada“, motivišu studente, a pune džepove autorima-profesorima koji su tako "darežljivi".
A evo šta kažu naši sagovornici...
“Na Ekonomskom fakultetu u Kragujevcu je strašna situacija. Neću vam reći ko je profesor koji prodaje svoje knjige kako ne bih sebe izlagao neprijatnostima, ali apelujem na dekana da preispita profesore i lako će stići do informacija. Na ispit kod tog profesora moramo da odnesemo knjigu na potpis, a potom i na ispit, pa je svako prinuđen da kupi svoju. Kopije profesor ne priznaje sa izgovorom da se neko trudio da napiše tu knjigu, a sam on je autor te knjige“, kaže M.G. za naš portal.
I na Prištinskom univerzitetu situacija nije bolja. Evo šta studentkinja M.V. kaže za naš portal:
"Profesor fizike trazi od studenata da kupe neku njegovu knjigu koja košta 10 evra, ali da na ispitu vrati istu. U slučaju da nije kupio i vratio, onda je obeležen i ne polaže ispit."
“Želela bih da ostanem anonimna. Ne želim sebe da dovodim u nezgodnu situaciju, jer od studiranja mi zavisi budućnost, posao-život. Sve što se priča po fakultetima je istina. Profesor o kom se već danima spekuliše u javnosti, na indirektan način nam je rekao da će svi koji kupe knjige "lakše" položiti, odnosno, položiće ispit, a kao bonus dobiće dodatne bodove... Oni koji nisu platili, ostavili su taj ispit za naredni rok, kod drugog profesora. A onda je počela “prodaja“. Kako mu je ko predavao pare, tako je upisivao poene. Srećom, pa je odmah nakon tog roka dobio otkaz sa fakulteta... Čim su saznali profesori, direktorka, služba, oteran je. I svaka im čast na tome, ali, opet, on predaje na nekoliko fakulteta. Njemu jedan manje-više ništa ne znači. Takođe, u svakoj generaciji, na svakom fakultetu primeti neku devojku, studentkinju, koja ima poseban tretman, tj. spopada je, ne fizički, ali zna “baciti“ neke komenatare, koji nisu primereni jednom profesoru...“, kaže studentkinja Filozofskog fakulteta u Novom Sadu govoreći o profesoru o kom se već danima spekuliše u javnosti, Radovanu Grandiću.
Radovan Grandić, predaje Uvod u Pedagogiju i Porodičnu pedagogiju. Za prvi predmet zahtevao je da se kupi knjiga "Uvod u Pedagogiju" koja je koštala 1.000 dinara, a za drugi "Porodična pedagogija i Prevencije narkomanije" od 1.500 dinara, a povrh svega i tražio je spisak svih onih koji su kupili, saznajemo od naših sagovornika.
Ovi slučajevi nisu jedinstveni, i ovaj profesor nije jedini koji ima ovu “čudnu naplatu“ dodatnih bodova. Ispitivali smo studente i zaključili da skoro svaki drugi fakultet u Srbiji ima “crnu ovcu“ koja traži novac od svojih učenika. Na nama je samo da opomenemo na profesorsku etiku, i uputimo apel dekanima da provere “ko to tamo sve radi“.
Pročitajte i:
Polazak u školu: Šta to brine roditelje?
Da l‛ su "cvetale tikve": Ili kako je biti nepismen!