GRAD RASKOŠI I BEDE: Jedni u raju, drugi u paklu
SAN HOZE - Silicijumska dolina je u svetu poznata kao oblast na jugu zaliva San Francisko u kojoj su smeštena sedišta velikih tehnoloških kompanija, poput Fejsbuka, Epla i Gugla.
To je dom uspešnih biznismena čije se bogatstvo meri u milionima dolara. Međutim, daleko od staklenih zgrada ikuća sa bazenima, žive i oni koji se svakog dana plaše da neće imati šta da jedu.
U San Hozeu, najvećem gradu Silicijumske doline, skriven je kamp za beskućnike koji lokalci zovu "džungla". U šatorima ili improvizovanim kućama od kartona spava oko 350 ljudi.
Siromasi koji su se nastanili uz zagađenu reku Kojot krik često pate od zaraznih bolesti, a mnogi su zavisne od droge i alkohola. Oni već sedam godina čekaju stanove koje su im obećale lokalne vlasti, ali izgradnja još nije počela, piše "Blic".
S druge strane, tržište nekretnina u središtu Silicijumsk edoline cveta. Kuće u proseku koštaju 700.000 evra, a za iznajmljivanje dvosobnog stana treba izdvojiti 1.500 evra mesečno.
U Silicijumskoj dolini ima 6.000 kompanija u oblastivisoke tehnologije. Bogataši koji dolaze u dodir sa beskućnicima iz "džungle" žale se na njihovo ponašanje.
"Preturaju po kantama, puše i psuju u blizini dece. Skidaju se goli u javnim kupatilima jer nemaju tuševe kod kuće", kaže Stiv Kilbi iz San Hozea.
"Niko nas ne primećuje, kao da ne postojimo. Mi smo najveći šljam na planeti", kaže Marija Ester Salazar (50).