Jedu mrtve majmune i pacove i šire ebolu
MONROVIJA – Dovoljno je da jedna osoba bude u kontaktu s mesom zaražene životinje da bi se ebola počela prenositi sa čoveka na čoveka, upozoravaju stručnjaci.
Vlast pokušava da nas odvrati od tradicije koju negujemo generacijama. Životinjsko meso koje nazivaju opasnim najlakše se nabavlja.
“Kada bi nam zabranili da ga jedemo, umrli bismo od gladi“, kaže Sa Fela Leno iz Gvineje.
On je jedan od stanovnika zapadnih afričkih zemalja koji jedu meso majmuna, pacova, slepih miševa i drugih životinja otkad znaju za sebe. Lekari smatraju da bi upravo takvo rizično ponašanje moglo da bude uzrok epidemije ebole. Međutim, Afrikanci se i pored rizika drže starih navika.
Majmuni i slepi miševi su prve žrtve smrtonosnog virusa, od kojih je sve počelo.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) upozorava na visok nivo zaraze smrtonosnog virusa ebole, koji se i dalje enormno širi Australijom, Ugandom, Gvinejom, Sijerom Leone i Liberijom, i to sa ozbiljnim brojem smrtnih ishoda.
Ebola hemoragijska groznica je dobila ime po reci u DR Kongu gde je bolest prvi put i prepoznata 1976. godine, a nivo smrtonosnih slučajeva dostizao je i 90 procenata. Njeno rađanje je takođe svojstveno tropskim predelima saharne Afrike.
Virus se stiče nakon direktnog kontakta sa krvlju ili preko znoja zaražene životinje, a od njih se najviše ističu majmuni i slepi miševi. Veruje se da slepi miševi prenose virus i bez pipanja čoveka, ali kada on obuzme čovekov organizam lako se prenosi i kašljanjem i kijanjem.