Joksimović: Današnji sastanak u Briselu doneće rešenje za migrantsku krizu
Ministarka bez portfelja zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović očekuje da će na današnjem samitu lidera država balkanske rute kojom izbeglice stižu u EU u Briselu biti predočeno zajedničko rešenje kako bi Srbija, iako nije članica Unije, mogla da definiše svoje učesće u tom rešenju.
"Jedna smo od prvih, ako ne i jedina zemlja, koja je pripremila plan u slučaju većeg priliva migranata. Pripremljeni idemo na sastanak i očekujemo zajedničko rešenje da bismo mogli da definišemo našu ulogu u njemu", rekla je Joksimović.
Prema njenim rečima, u najvećem problemu su zemlje koje su krajnje odredište migranata, a Srbija razume da nije najviše pogođena i pokazuje dobru volju da pomogne, koliko može.
Poglavlja
Ona je istakla da je realan rok da se do kraja godine otvore dva poglavlja - 35, koje se odnosi na primenu Briselskog sporazuma, i Poglavlje 32.
Joksimović je istakla da poglavlje 32 nema veze sa uvođenjem sankcija Rusiji, već se ono odnosi na borbu protiv korupcije, javne finansije i finansijsku kontrolu.
Dodala je i da je taj sastanak važan jer zemlje EU već nekoliko meseci lutaju u traženju sveobuhvatnog zajedničkog rešenja, što je imperativ.
Ona je istakla i da nema bojazni da će Srbija postati bilo kakav čep ili prostor na kojem će odjednom biti na stotine hiljada izbeglica.
Taj scenario ne postoji, dodala je Joksimović i ukazala da određeni broj izbeglica Srbija može da prihvati, shodno kapacitetima, ali da ti ljudi ne mogu da budu zadržavani tamo gde ne žele da budu i da je zato važno prisustvo srpskog premijera Aleksandra Vučića na samitu u Briselu.
Ona je dodala da će Srbija u svim prihvatnim centirma širom zemlje imati još 1.600 mesta za izbeglice.
Govoreći o Vučićevom učešću na Samitu šefova država i vlada iz redova Evropske narodne partije u Madridu, ministarka je ocenila da je bilo veoma uspešno i da je premijer bio uvažen na najvišem nivou i imao vrlo zapaženo izlaganje.
Govoreći o poslednjim istraživanjima, koja pokazuju da 57 odsto građana podržava put Srbije u Eu, Joksimović je rekla da je očekivano da ta podrška varira, naročito nakon aplikacije Kosova za članstvo u Unesko, a da će stepen podrške EU porasti kada se otvore prva poglavlja.