Joksimović: Tužba za genocid ne doprinosi normalizaciji odnosa sa Prištinom
Ministarka bez portfelja zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović izjavila je da "Srbija neće dodatno opterećivati briselski dijalog Beograda i Prištine".
Na pitanje da li će najavljena "kosovska tužba za genocid" uticati na razgovore o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova* koji se vode u Briselu, pod okriljem EU, Joksimović je precizirala da je "briselski dijalog sam po sebi nimalo lak proces", odnosno "da ne bi trebalo dodatno opterećivati".
"Mi to nećemo učiniti", istakla je ona.
Joksimović je komentarišući tužbu za genocid ocenila da to ne doprinosi jačanju poverenja u procesu normalizacije odnosa Srbije i Kosova*. "To je nerealna i nepotrebna najava, i svakako da ne doprinosi jačanju poverenja", zaključila je ministarka zadužena za evropske integracije.
Poslanička grupa Demokratske partije Kosova (DPK) Hašima Tačija podnela je Skupštini Kosova zahtev za izglasavanje "Rezolucije o genocidu Srba nad Albancima tokom sukoba 1999". "Ovim dokumentom, tumači se, Tačijeva partija praktično najavljuje pokretanje spora protiv Beograda pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu", piše taj list.
"Skupština obavezuje Vladu Kosova da otpočne sve političke i pravne procese (domaće i međunarodne) koji se odnose na uspostavljanje pravde o genocidu i ratnim zločinima počinjenim od strane Srbije prema narodu i imovini Kosova i rasvetljavanje sudbine nestalih tokom 1999. godine", piše u predlogu DPK, koji su preneli beogradski mediji.
Ukoliko tekst dobije većinu u parlamentu, nije isključeno čak i da Priština pokrene pitanje ratne odštete, o čemu je Tači govorio krajem februara i prenosi ocenu političkog analitičara i savetnika premijera Albanije Edija Rame, Škeljzena Maljićija, da "misli da će tužba za genocid biti greška, neće proći kao što nije prošla ni Hrvatskoj, a ni BiH".
Prema njegovim rečima, tužba za genocid ne bi trebalo da utiče na briselski dijalog.