Još jedan razlog da ne verujete svemu što vidite na Fejsbuku
Portali sa lažnim vestima prezentuju neistinite, alarmantne priče na Fejsbuku da bi povećali saobraćaj i zaradili novac kroz reklamiranje.
U prethodnim nedeljama, potpuno fiktivne priče o širenju ebole, hapšenju uličnog umetnika Benksija i napadu Islamske države deljene su u velikoj meri na ovoj društvenoj mreži pre nego što su razotkrivene.
Priča o Benksiju, ponovljena prevara koja je prvi put viđena prošle godine, objavljena je na sajtu "National Report" i primila skoro dva miliona jedinstvenih posetilaca u SAD, kao i skoro pet miliona širom sveta, piše the Verge.
Uprkos tome što "National Report" ima svega 21.000 pratilaca na Fejsbuku, još jedna priča o eboli u dečjem obdaništu u Teksasu podeljena je oko 8.000 puta za svega dva dana.
Da li ste čitali?
Ko ne nosi borosane - sledi kazna!
Verujete li u duhove: Na ovu nameštaljku bi mnogi naseli (VIDEO)
Imali ste loš dan? Pogledajte ovo
Fenomen lažne vesti radi jer veb stranice pokušavaju da unovče strah od zaraze ili da predstave neverovatnu vest i tako iskoriste činjenicu da linkovi sa svih portala izgledaju isto kada se nađu na Fejsbuku. Za razliku od satiričnih portala kakav su "The Onion" ili "Daily Mash", u pitanju je trend namerne prevare, koja postaje viralna zahvaljujući mehanizmu kliktanja, lajkovanja i šera koji drže priču na vrhu stranice korisnika društvene mreže.
"National Report", koji dodaje lažne citate u svoje priče i pretvara se da su lažne priče potvrđene od strane kuće BBC, naziva se američkim nezavisnim izvorom vesti broj jedan. Nema upozorenja o izmišljenoj priči, koga je bilo ranije.
Poslednje vesti sa ovog veb sajta uključuju da je Noć veštica otkazana u Dalasu zbog ebole, kako u Teksasu prodaju "uradi sam" opremu za abortus i da je Oskar Pistorijus dobio ponudu za reklamiranje od kompanije koja prodaje lek za "atletsko stopalo", piše Indipendent.