Junker predstavio novi sastav Evropske komisije
BRISEL - Novoizabrani predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker predstavio je novi sastav Evropske komisije koji će se drastično razlikovati od starog ne samo po sastavu, već i po strukturi portfelja.
Glavna novina je što će umesto dosadašnja četiri ravnopravna potpredsednika Komisije,sada postojati “prvi potpredsednik”, a tu funkciju je dobio Frans Timermans, bivši šef holandske diplomatije.
“Prvi potpredsednik će imati praktično ista ovlašćenja kao i ja i biće moja desna ruka”, rekao je Junker na konferenciji za medije u Briselu.
Pored toga, postojaće i četiri “superpotpredsednika” bez portfelja sa zadatkom da nadziru komesare čiji se mandati prepliću.To su bivši premijeri Finske i Latvije Jirki Katanien i Valdis Dobrovskis, i bivši premijeri Estonije i Slovenije Andrus Ansip i Alenka Bratušek.
Direktorat za proširenje će se od sada zvati “direktorat za Evropsku susedsku politiku i pregovore o proširenju”, a mandat je poveren Austrijancu, Johanesu Hanu dosadašnjem komesaru za istitucionalna pitanja.
Komesarijat za energetiku je podeljen na dva direktorata, za energiju i globalno zagrevanje, i za energetsko jedinstvo, a uveden je i “direktorat za bolju upravu”, koji je pripao Britancu . Važna funkcija komesara za ekonomska pitanja poverena je francuskom socijalisti Pjeru Moskoviciju, ali većina ostalih 27 članova EK, uključujući i Junkera, zauzeli su pripadnici desnog centra, najjače grupe u Evropskom parlamentu.
U sastavu Komisije biće devet žena, što je minimum koji je EP postavio da bi odobrio kandidate. Parlament će tokom ovog i sledećeg meseca po komitetima “saslušavati” buduće komesare, a o njima će glasati na plenarnoj sednici krajem oktobra.
Dosad se u više navrata dešavalo da Parlament odbije predloženog kandidata, a nekoliko Junkerovih izabranika mogli bi da imaju ozbiljnih problema da dobiju većinu. Među njima je Bratušek. Sa druge strane, španski kandidat Migel Arlas Kanjeta imaće protiv sebe koaliciju socijalista, liberala i zelenih, jer je u jednoj televizijskoj emisiji u maju izrazio nipodaštavanje prema ženama. On je rekao da u debatama sa ženama namerno prikriva svoju intelektualnu superiornost da ga one ne bi optužile za seksizam, što je izazvalo buru negodovanja u španskoj javnosti.
I konačno, mađarski kandidat za komesara Šandor Navračič će imati problema sa levičarima i liberalima, jer je kao ministar pravde u vladi Viktora Orbana autorizovao represivne zakone koji su pravosuđe i medije stavili pod kontrolu Orbanove stranke. Ako Parlament odbije kandidata za komesara, zemlja koja ga je nominovala onda mora da predloži nekog drugog.