KAKO JE RAT REŠEN: Telegram koji je naterao Hitlera na samoubistvo!
Nekadašnji blizak Hitlerovog saradnik, Herman Gering, jednim poslatim telegramom naterao je vođu nacista da popije cijanid i tako se ubije u bunkeru.
Herman Gering uputio je izdajnički telegram Adolfu Hitleru. Reč je zapravo o jednom je od najvažnijih dokumenata tokom najznačajnijih trenutaka Drugog svetskog rata.
U pitanju je poruka koja je uz napredovanje savezničkih trupa navela Hitlera da proguta cijanid i upuca se u podzemnom bunkeru u Berlinu. Memorandum je, igrom slučaja, završio u sefu u Južnoj Karolini i bio zaboravljen nekoliko decenija sve do jedne godine kad ga je u ruke uzeo jedan student.
Telegram prodat za 55 hiljada dolara
Prethodne nedelje taj telegram prodat je na aukciji za čak 55 hiljada dolara. Aprila 1945. Hitler je bio okružen sovjetskim snagama, pa je odlučio, ukoliko mu se nešto desi, da će Gering preuzeti njegove dužnosti. Iz nacističke baze u Berhtesgadenu Gering je poslao telegram Hitleru u kome je pisalo da će, ukoliko do 22 sata ne dobije nikakav do govor, pretpostaviti da je Hitler lišen slobode.
To bi značilo da su ispunjeni uslovi dekreta. Ipak, ljudi bliski Hitleru telegram su iskoristili kako bi ga ispunili mržnjom prema Geringu. Hitleru je stigao još jedan telegram u kome Gering navodi da će, ukoliko ne stigne odgovor, on biti naslednik svih njegovih dužnosti.
To je razbesnelo Hitlera, pa ga je Geringa optužio za izdaju. Bes se zatim pretvorio u depresiju.
"U redu, neka Gering dogovara predaju. Ako je rat u svakom slučaju izgubljen, nije važno ko to radi", navodno je rekao Hitler.
On je tada, kako se pretpostavlja, bio na izmaku snaga. Bio je preopterećen i potiskivao rastuću izvesnost kraja. Pošto više nije imao snage da prikriva svoj loše stanje, odustao je. Nedelju dana nakon toga Hitler i njegova žena Eva Braun su se ubili.
Gering je smešten u kućni pritvor, međutim, oslobodila ga je nacistička vazduhoplovna snaga.
Geringa su potom zarobili Amerikanci i osudili na smrt. Ipak, ubio se nekoliko sati pre izvršenja kazne, piše Vašington Post. Američke trupe su mesec dana kasnije zatekle bunker. Kapetan Bendžamin Brejdin poneo je dokumente, koje je pronašao, u Južnu Karolinu navodno potpuno nesvestan njihovog značenja. U sefu banke ostali su sve do 1958. godine.
Tad je Brejdinov sin Džejms odneo dokumente svom profesoru istorije koji je shvatio o čemu je reč. Na taj način je sačuvan ovaj dokument koji je nedavno prodat na aukciji, a značajno je uticao na tok rata.