KAKO ZARADITI PREKO INTERNETA: Intervju sa Ketrin Hipler
Svi smo svesni da je ekonomska kriza izuzetno jaka u Srbiji, što je dovelo do velike nezposlenosti, urušavanja tržišta rada i konstatnog smanjenja plata. Ponekad se običnom čoveku čini da je u Srbiji, normalnim radom, nemoguće zaraditi za pristojan život.
Ukoliko vladate osnovnim računarskim veštinama i relativno dobro govorite engleski, onda možete probati da radite od kuće preko Interneta. Takve osobe se najčešće zovu "freelanceri", iako se ovaj termin odnosi pre svega na individue koje nisu vezane dugoročnim ugovorima za neku kompaniju, već obavljaju određene usluge po potrebi.
U poslednjih nekoliko godina, zbog velike penetracije Interneta, veliki broj kompanija sa Zapada je rešio da deo posla prepusti profesionalcima iz manje razvijenih zemalja (Indija, Pakistan, Istočna Evropa) tj. da ga "outsource-uje". Nakon toga, na netu su se vrlo brzo pojavile platforme koje su bile posvećene spajanju profesionalca, koji su nudili svoje usluge, i kompanija, kojima je trebala takva vrsta stručnosti. Danas, Elance i oDesk predstavljau defakto standard na ovom polju i sigurno spadaju u dva najveća i najpoznatija sajta preko kojih se ostvaruje rad na daljinu.
Ekipa Srbije Danas je imala priliku da uradi intervju sa Ketrin Hipler, tokom konferencije wwvrac, čiji je moto "živi lokalno radi globalno". Gospođa Hipler je bila gost na wwvrsac gde je održala predavanje u kome je predstavila Elance i oDesk te objasnila kako ovi sajtovi funkcionišu i na koji način preko njih možete zaraditi novac.
Ja sam viši menadžer za Internacionalni marketing u firmi Elance-oDesk, najvećoj Internet platformi za "freelancere". Rukovodim timom od 60 trenera i evangelista (titula koja označava osobe specijalno zadužene za promociju), koji se nalaze širom sveta. Naš glavni fokus je podizanje svesnosti o mogućnostima koje pružaju "freelance" poslovi koji se mogu obavljati preko Interneta. Pored toga, moje dužnosti uključuju još i promociju kompanije Elance-oDesk, čije se sedište nalazi u Oslu, Norveška, kao i gostovanje na raznim konferencijama, kao što je wwvrsac recimo.
Elance-oDesk spada u globalnog lidera kada je u pitanju rad preko interneta. Kroz naše sajtove elance.com i odesk.com mi spajamo nezavisne profesionalce koji traže posao, sa kompanijama kojima trebaju specifične usluge. Mi želimo da redefinišemo radno mesto i omogućimo ljudima da bez problema obavljaju posao preko interneta, tj. na daljinu.
Proces rada na Elance ili oDesk sajtovima se može podeliti na tri pojedinačne celine.
1. Unajmljivanje:
Mi ovaj procese zovemo spajanjem. Sve počinje kada neka kompanija postavi objavu u kojoj nudi posao osobama koje su registrovane na našem sajtu. Nakon toga zainteresovani "freelanceri" konkurišu za dati posao i tom prilikom treba da objasne ponuđaču posla zašto su oni pravi izbor, te saopšte za koliko bi mogli (vremena i/ili novca) taj posao da urade. Nakon toga kompanija koja nudi posao može da intervjuiše "freelancera", pregleda njihov online profil u kome se nalaze prethodno urađeni poslovi, i dogovori tačnu cenu za specifičan zadatak. Jednom kada klijent koji daje posao nađe prihvatljivog kandidata, započinje druga faza.
2. Zajednički rad:
U drugoj fazi klijent i "freelancer" aktivno sarađuju na rešavanju datog problema kroz svakodnevnu komunikaciju (razmenu e-mailova, "skype" pozivi, itd) i razmenu urađenih fajlova. Sav napredak u obavljanju datog posla se veoma lako može pratiti preko našeg sajta, što je vrlo bitan faktor.
3. Plaćanje:
Jednom kada je preuzet posao gotov, i klijent zadovoljan isporučenim proizvodom/uslugom, na redu je plaćanje koje se takođe vrši preko našeg sajta, što isključuje mogućnost bilo kakvih problema za obe strane.
Slobodno mogu da kažem, kada je u pitanju programiranje i dizajn, da su "freelanceri" iz Srbije veoma cenjeni i traženi na Elance-u. To pokazuju i statistike. U ovom trenutku 39.000 Srba ima nalog na Elance i oDesk-u, što znači da su na 23. mestu po brojnosti, ali su po zaradi na 11. mestu. Ova činjenica vam jasno govori koliko su srpski "freelanceri" traženi.
Elance pokriva širok spektar poslova od inženjera, ljudi koji razvijaju aplikacije, web i grafičkih dizajnera, preko kreativnog pisanja i istraživanje tržišta, pa sve do osoba koji obavljaju razne poslove na društvenim mrežama (social media marketers), administrativnih pomoćnika i tako dalje. Mi često imamo običaj da kažemo, ukoliko se neki posao može obavljati na daljinu, možete ga pronaći u Elance ili oDesk ponudi.
Trenutno su najviše tražene STEM veštine (skraćenica od Science, Technology, Engineering and Mathematics), ali postoji potreba i za nekim tradicionalnim poslovima kao što je pravna pomoć, računovodstvo ili korisnička podrška.
Najbolji način da "freelancer" dobije više posla je da izgradi svoju online reputaciju. Bolja reputacija znači više posla. Ja bih početnicima sugerisala nekoliko stvari koje su bitne poslodavcima:
Komunicirajte često: Budite proaktivni, ne čekajte da klijent dođe ka vama.
Kada niste sigurni, pitajte: Bolje je pitati i rešiti nedoumicu, jer ćete na taj način uštedeti vreme, kako poslodavcu tako i sebi.
Uvek objasnite klijentu šta se dešava: Mnogo je bolje davati česte izveštaje i na vreme obavestiti klijenta da postoji problem, nego odugovlačiti i pokušavati da ga rešite.
Budite ažurni: Probajte da što pre odgovorite na svaki upit od klijenta, jer ćutljivi "freelancer" nije dobra stvar.
Poštujte rokove: Dostavite vaš rad/uslugu na vreme, svaki put. Ako mislite da nećete uspeti mnogo je bolje da o tome unapred obavestite klijenta.
Budite prijatni i kulturni u komunikaciji: Slušajte šta klijent od vas želi. Pozitivan stav prema klijentovim željama ili zamerkama je veoma bitna stvar za kreiranje i održavanje dobre reputacije.
Obećajte manje - uradite više: Nikada nemojte obećavati više nego što možete da uradite i uvek kada radite dajte svoj maksimum. Upravo u tome je tajna uspešne "freelance" karijere.
Nadamo se da će vas ovaj interviju podstaći da i sami potražite neki način da zaradite novac preko Interneta, pošto je spisak dostupnih poslova svakim danom sve veći i veći.
Pogledajte još i: 2015. godine stižu novi emotikoni!
LENOVO NEZADRŽIV: Raste i profit i prodaja!
Virtuelni mačak doneo bogatstvo od milijardu dolara slovenačkom bračnom paru