Keri: SAD očekuju od Turske da se priključi borbi protiv Islamske države
VAŠINGTON - Američki državni sekretar Džon Keri izjavio je da Sjedinjene države očekuju da se Turska priključi borbi protiv Islamske Države posle oslobađanja turskih državljana koje su oteli pripadnici te ekstremističke organizacije.
Oteti ljudi, među kojima 46 Turaka i tri Iračana, vratili su se u Tursku u subotu posle više od tri meseca provedenih u zatočeništvu u rukama ekstremista, koji su ih zarobili pošto su preuzeli kontrolu nad iračkim gradom Mosulom. Još nije poznato kako je došlo do njihovog oslobađanja, a turski predsednik Redžep Tajip Erdogan odbio je da iznese detalje o epilogu ovog slučaja.
Turska, saveznik Amerike i član NATO, obećala je na više regionalnih skupova pomoć u naporima međunarodne zajednice da se iskoreni IS, ali je ta pomoć do sada bila ograničenog obima zbog, kako su tvrdile njene vlasti, neophodnosti da se prvo reši talačka kriza.
Vašington očekuje veliko učešće država u regionu u kampanji koju SAD predvode u uništenju te grupe. Američki predsednik Barak Obama obećao je da nijedan američki vojnik neće biti uključen u borbenu misiju protiv ekstremista.
Keri je u izjavi za MSNBC rekao da veruje da te zemlje nisu uključene u krijumčarenje, ali da se to ne odnosi na pojedince sa obe strane granice.
I portparol Pentagona Džon Kirbi je u izjavi za turski "Hurijet" poručio da Turska mora da bude partner u koaliciji protiv ID. "Ovo nije samo vojna kampanja. Ovo je sveobuhvatni pristup - regionalni, politički, ekonomski, i na to dođe vojni faktor. Turska može da doprinese na druge načine, ne samo vojnim putem", ocenio je Kirbi.