KERTESU SMANJENA KAZNA: Osuđen na dve i po godine zatvora zbog šverca duvana
Nekadašnji direktor Savezne uprave carina pravosnažno osuđen na dve i po godine zatvora.
Apelacioni sud u Beogradu preinačio je prvostrepenu presudu Siniši Stojičiću i osudio ga na četiri i po godine zatvora zbog organizovanja šverca cigareta, dok je nekadašnjem direktoru Savezne uprave carina Mihalju Kertesu kaznu smanjio za šest meseci i pravosnažno ga osudio na dve i po godine zatvora, objavljeno je danas na sajtu tog suda.
Stojčić ima pravo na žalbu
Protiv Stojčića je ranije u dva navrata zbog zastarelosti krivičnog gonjenja Specijalni sud obijao optužbu, ali je Apelacioni sud zauzeo drugačiji stav i osudio ga na zatvorsku kaznu. S obzirom da je u odnosu na Stojičića, presuda preinačena posle glavnog pretresa, ona nije još pravosnažna i Stojčić ima pravo da uloži žalbu trećestepenom veću Apelacionog suda.
Stojičić je brat ubijenog generala srpske policije i načelnika javne bezbednosti Radovana Stojičića Badže koji se u optužnici pominje kao jedan od organizatora grupe i tereti da je zloupotrebom službenog položaja sprečavao da bude otkriven šverc duvana.
Međutim protiv njega postupak nije vođen jer je ubijen 11. aprila 1997. godine u restoranu "Mama mia" u Beogradu, više godina pre pokretanja istrage u ovom slučaju, a njegovo ubistvo do danas nije rasvetljeno.
Osim Stojičiću, oslobađajuća presuda preinačena je i Dejanu Milenkoviću, pa je osuđen na dve i po godine zatvora i takođe ima pravo da se žali, navedeno je na sajtu Apelacionog suda. Presudom je od Stojičića i Milenkovića oduzeta protiv pravna imovinska korist pa su obavezani da u budžet Republike Srbije uplate iznos od 9.894.195,34 dinara zajedno sa zakonskom zateznom kamatom.
Živanović oslobođen
Kazna je za šest meseci smanjena i Kertesovom bivšem savetniku Petru Milenkoviću pa je pravosnažno osuđen na dve godine i dva meseca.
Zdravko Hristov je pravosnažno osuđen na kaznu zatvora od dve godine, a bivši pripadnik ekipe vanrednih mera kontrole Carine Nebojša Nikolić na 20 meseci zatvora.
Nenad Živanović je pravosnažno oslobođen optužbi zbog nedostatka dokaza da je izvršio krivično delo, a tom odlukom je preinačena prvostepena presuda kojom je optužba protiv njega bila odbijena zbog zastarelosti.
Prilikom donošenja odluke o kazni za Kertesa, Milenkovića, Hristova i Nikolića, Apelacioni sud je imao u vidu protek vremena od izvršenja krivičnih dela, istovremeno ceneći i činjenicu da se radi o izuzetno složenom krivičnom postupku, navodi se u obrazloženju odluke.
Prilikom odmeravanja kazni, Apelacioni sud je "posebno imao u vidu jačinu povrede zaštićenog dobra, odnosno visinu protivpravne imovinske koristi koju su pribavili Stojčić i Milenović, koja istovremeno predstavlja iznos štete po budžet SRJ.
U odnosu na Kertesa, kao direktora Savezne uprave carina i ostale zaposlene u Carini, sud je kako navodi, posebno cenio činjenicu da su krivična dela izvršili omogućavajući ostalima da ostvare znatnu protivpravnu imovinsku korist ne samo u vidu izbegavanja plaćanja javnih dažbina, već i mogućnosti nelegalne prodaje cigareta na teritoriji SRJ.
Braća Stojčić organizovali kriminalnu grupu?
Optužnica tereti braću Stojičić da su organizovali kriminalnu grupu koja je od 1996. do 1998. godine preko Sinišinog preduzeća "R 5 kompani" iz Niša uvozila cigarete uz pomoć zaposlenih u Carini, koji su im omogućavali da robu uvezu bez carinskog evidentiranja.
Pomoć je pristizala i od policijskih čelnika, koje je kako se navodi u optužnici, organizovao Radovan Stojičić, tadašnji general srpske policije i načelnik javne bezbednosti, a njihov zadatak je bio da sprečavaju bilo kakvu kontrolu poslovanja preduzeća njegovog brata.
Cigarete su, prema optužnici, lažno deklarisane kao toalet papir, kako bi bile unete u zemlju. Krijumčarenje se, prema onome što je poznato, odvijalo preko graničnog prelaza Vrška čuka, a završavale su u privatnim magacinima Stojičićeve firme. Odatle su rasturane po gradovima Srbije, uglavnom za uličnu prodaju.