Ko i kako može do besplatne struje u Srbiji?
Besplatna struja, gas i grejanje stignu u domove tek svakog petog siromašnog potrošača u Srbiji.
Iako na energente bez nadoknade ima pravo 265.000 građana u zemlji, rigorozni uslovi i dug spisak papira koji treba da se sakupe, a "teški" su do 2.000 dinara, sprečavaju one koji su na rubu egzistencije da dobiju ono što im sleduje.
Kako bi porodice u kojima su oba roditelja nezaposlena, najsiromašniji penzioneri i samohrane majke i očevi dobili besplatne energente moraju, pre svega, da budu besprekorne platiše.
- Pretprošlog meseca su mi smanjili račun za struju i grejanje jer sam samohrana majka, a plata mi je ispod minimalca - priča Ivana N. iz Kragujevca. - Onda sam prošli mesec zakasnila deset dana u plaćanju računa i već na novom obračunu vidim da sam izgubila pravo na taj besplatni deo.
Na listi zahteva za struju, gas i grejanje bez nadoknade stoji da svaki račun mora da se plati "mesec za mesec", a siromašni ne smeju ni da imaju tužbu od EPS za ranije neplaćene kilovate. Ukoliko potroše dva i po puta više struje nego što iznosi deo koji dobijaju od države - ostaju bez njih! Oni kojima brojilo "otkuca" dva puta više električne energije, gube pravo na deo besplatnih kilovata. Tako, petočlano domaćinstvo ima pravo da mesečno potroši najviše 400 kilovata struje, što je gotovo nemoguće, čak i ako se ne greju na ovaj energent, pišu Večernje Novosti.
- Najveći broj građana koji se greju na struju su upravo najsiromašniji - kaže Petar Bogosavljević, predsednik Udruženja potrošača. - Oni su najveći deo dana kod kuće jer nemaju novca da idu u bioskope, pozorišta ili kafiće, a i kuvaju više jer se ne hrane napolju. Zato su granice za potrošnju prilično nerealne. Tako nećemo primorati domaćinstva da se ne greju na struju, već se siromašni samo izgubiti pravo na besplatni deo računa.
Socijalno ugrožene od beneficija još odvraća i cela hrpa papirologije. Pored fotokopija ličnih karata, prijave prebivališta za dete, izvoda iz matične knjige rođenih i venčanih, traži se i potpisana overa u opštini sa dva svedoka o broju članova porodice i overena potvrda o primanjima. Iz Katastra je potrebno dostaviti dokaz o posedovanju nepokretnosti, uverenje poreske uprave Sekretarijata za finansije o posedovanju imovine i dokaz o pravu svojine.
Samo izvodi iz matičnih knjiga rođenih i venčanih staju zajedno 1.160 dinara, a dokument iz katastra potrebno je platiti 130 dinara. Uverenje iz Sekretarijata za finansije se ne naplaćuje, ali se overene izjave u lokalnim samoupravama tarifiraju različito od opštine do opštine. Negde ne traže naknadu, a negde košta i do 500 dinara.
Zahtevi
Građani koji imaju mesečna ukupna primanja domaćistava manja od zacrtanih u uredbi i žele da podnesu prijavu za besplatnu struju, gas i grejanje, treba da se obrate svojoj lokalnoj samoupravi. Ne treba da idu u centre za socijalni rad niti lokalnu elektrodistribuciju već u matičnu opštinu ili mesnu zajednicu, u zavisnosti od veličine mesta u kojem žive.
U Uredbi o energetski zaštićenom kupcu stoji da potrošači koji su na evidenciji centara za socijalni rad kao primaoci socijalne pomoći ili dečjeg dodatka ne moraju da podnose zahtev da bi dobili besplatne energente. Ipak, u praksi oni koji primaju dečji dodatak treba da se jave u Službu dečje zaštite sa važećim rešenjem o pravu na dečji dodatak i brojem mernog uređaja za električnu energiju.
Pročitajte: EVO KAKO DA UŠTEDITE STRUJU! Par korisnih saveta koji stvarno deluju!