SMRT NA RATE: Koliko košta sahrana u Srbiji?
Pogledajte koliko iznose troškovi sahrane u Srbiji, da li se za nešto može dobiti popust i šta je najskuplje!
Prema podacima Informacionog centra JKP "Pogrebne usluge" Beograd, koje u svojoj nadležnosti ima deset beogradskih grobalja, prosečna cena sahranjivanja iznosi 67.447 dinara. Od toga je 32.000 dinara trošak same sahrane, dok je cena pogrebne opreme oko 35.000 dinara.
Troškovi koji ne uključuju propratne delove sahrane skuplji su od samog sahranjivanja. Pa tako za prevoz pokojnika u okviru granica Srbije uzima se oko 55 dinara po kilometru, dok prevoz koji obuhvata inostranstvo iznosi oko 90 dinara. Ukoliko porodica odluči da podigne spomenik pokojniku, moraće da izdvoji čak oko 150.000 dinara.
Ukoliko je porodica rešila da izvrši kremaciju pokojnika cena će iznositi 32.136 dinara. Za kremaciju je neophodno i da najbliži srodnik preminulog ili ovlašćeno lice podnese zahtev.
Na sajtu JPK “Pogrebnog preduzeća“ stoji da postoji i pravo na umanjenje pogrebnih troškova. Ovo pravo pripada licu koje je snosilo troškove sahrane, u slučaju smrti korisnika penzije iz kategorije zaposlenih, vojnih penzionera i penzionera samostalnih delatnosti, a visinu umanjenja utvrđuje Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Najskuplje je u Crnoj Gori!
U zemljama regiona u slučaju smrti svog srodnika za pogrebne usluge građani moraju da izdvoje između 500 i 3.000 evra, pokazala je analiza agencije Anadolija. "Poslednji troškovi" najmanji su u Bosni i Hercegovini, gde građani za sahranu uz svu popratnu opremu treba da izdvoje minimalno 460, odnosno 550 evra. Tako je za razliku od BiH sahrana u Hrvatskoj duplo skuplja. Za jednu sahranu u Zagrebu je potrebno izdvojiti čak 1.200 evra.
Cena svako zavisi od veličine i kvaliteta kovčega. Pa je tako u Crnoj Gori maksimalna cena kovčega čak 400 evra. Prema pisanju crnogorskih medija, jednog građana Crne Gore sahrana je koštala čak 3.000 evra. Godišnja naplata održavanja groba u Zagrebu iznosi 15 evra, a u slučaju neplaćanja pretplate deset ili više godina, groblje ima pravo da oduzme grob i preproda ga.
Pogledajte i: