NA CRNOM VRHU 12 STEPENI, A U NOVOM SADU MINUS 4: Evo zašto je na planinama toplije nego u gradovima
Normalno je da dolaskom novembra dolazi i hladnije vreme, međutim vremenske prilike trenutno su takve da je na planinama čak duplo toplije nego u gradovima.
Načelnik u Klimatskom centru RHMZ Jasminka Smailagić kaže da nije neuobičajena pojava da se u jesenjim mesecima usled takozvane temperaturne inverzije beleže više vrednosti temperature vazduha na većim nadmorskim visinama.
- Temperaturna inverzija je pojava u atmosferi kada temperatura raste sa visinom, a pravilno bi bilo da opada jer se vazduh zagreva od tla, a ne od Sunca. Jedan od razloga temperaturne inverzije je jako izračivanje toplote iz tla prilikom mirnih noći, pogotovo kada je vedro - objašnjava Smailagićeva za SrbijaDanas.com.
Ona dodaje da se u tom slučaju vazduh, neposredno uz tlo (jer je on tada topliji od tla), jako hladi molekularnim provođenjem tj. prenosi toplotu tlu da bi se uspostavila toplotna ravnoteža.
- Kako raste visina, vazduh je sve topliji jer je izvor hlađenja tlo, te se manje hladi odavanjem toplote - naglašava naša sagovornica.
Smailagićeva ističe da se ovih dana, usled vedrog vremena i mirnih noći, u nizijskim predelima beleže niže vrednosti minimalne temperature vazduha u odnosu na uobičajene.
Tako je juče ujutru u Beogradu izmereno 2 stepena Celzijusa, Novosađani su se smrzavali na minus 4, na Kopaoniku je bilo 6, dok je najtoplije bilo na Crnom Vrhu, sa temperaturom vazduha od čak 12 stepeni.