Kultura silovanja u Indiji
Kada su u pitanju silovanja Indija se izdvaja kao zemlja sa najvećim brojem zločina ove vrste. Pitanje sigurnosti žena je veoma diskutabilno.
Predhodnih godina, a naročito 2012, prema statistikama Indija je zemlja sa najvećim brojem zločina ove vrste. U prestonici, Nju Delhiju, 2012. godine dogodilo se brutalno silovanje jedne studenkinje koja je zbog povreda preminula. Zločini su godinama smanjeni, ali se događaju u velikoj meri i u današnjem vremenu.
Bez obzira na ubrzan proces globalizacije kroz koju Indija prolazi poslednjih dvadeset godina, ipak je ova zemlja najvećim delom ruralna. Metode kojima se ruralna sredina pretvara u urbanu su nasilne i brutalne. Oduzimanje zemlje domorodačkom narodu, upotreba vojne sile, prisilna hinduizacija, dovode do povećanja broja zločina bilo koje vrste. Silovanje domorodačkih žena postalo je svojevremeno u Indiji izraz ekonomske i socijalne dominacije. Sigurno da je početak zločina inicirala globalizacija, ali to nije opravdanje za strašan čin koji se vrši nad pripadnicama ženske populacije.
U Indija vlada "epidemija" silovanja
Indijska vojska i policija svojevremeno je koristila silovanje kao oružje protiv ljudi. Silovanje žena u Indiji takođe je sredstvo dominacije viših klasa nad nižim. A specifična vrsta je i grupno silovanje. Grupna silovanja su karakteristična za žene koje da bi se prehranile moraju otići od svoje kuće. Ali silovanje nije jedini način na koji se ponižavaju žene u Indiji. Onde su prema statistikama trostruko ponižene: na temelju klase, ekonomske nemaštine i polnoj pripadnosti.
Prošle godine sinonim za Indiju postalo je silovanje, a nakon strašnog silovanja studentkinje uloženi su svi napori kako bi se ovaj zločin sprečio. Užasni detalji silovanja ipak su ostali urezani u sećanje svih ljudi širom sveta, a Nju Delhi se i dalje doživljava kao “prestonica silovanja“.
Nakon potresne situacije u Indiji se promenilo to što se javila povećana svest o seksualnim žrtvama. Svih ovih godina radi se na ohrabrivanju žena da prijave ne samo silovanje već i svaki vid uznemiravanja, proganjanja i voajerizma.
Indijsko proleće
Silovanje je dovelo do angažovanja na društvenom nivou Indije. Organizovani su protesti na kojim su učestvovali urbani stanovnici držeći se za ruke u znak protesta protiv strašnog, životinjskog čina. Parole “Dosta je bilo“, “Ja protestujem danas, a silovanje traje danima“ preplavljivale su ulice Indije.
Ponekad je potreban samo jedan incident da bi se pokrenula masa, a niz incidenata pokrenuo je svet u borbi protiv strašnih zločina silovanja.