Pedijatri u Srbiji deci prepisuju lekove preko svake mere
Pre tri godine deci je prepisano više od dva miliona (2.ooo.ooo) recepata, po čemu su srpska deca dvostruko "bolesnija" od britanske, a trostruko od kanadske.
U Srbiji je po prvi put urađena studija o korišćenju antibiotika kod dece. Kreator istraživanja bila je dr Bojana Božić iz Institura za farmakologiju pri Medicinskom fakultetu.
"Svako drugo dete je primilo barem jedan antiobiotik tokom godine, dok je svako peto primilo tri ili više. Prema smernicama Evropskog nadzora za antibiotsku potrošnju, svega 20 odsto dece treba da dobije antibiotik u sličajevima akutnog zapaljenja sinusa i upale nosne duplje, dok je procenat u Srbiji čak 96 odsto."
Primer opasnosti od preterane upotrebe antibiotika je lek hinolon, piše Blic. Ovaj medikament se u Srbiji prepisuje deci od rođenja do prvog meseca u 9,5 odsto slučajeva, a ono što ga čini opasnim jeste činjenica da je štetan po zglobove i hrskavice i da se prepisuje za samo onu odojčad koja su životno ugrožena.
Prema doktorkinim rečima, za aktuni brohnitis ili zapaljenje srednjeg uva ne savetuje se prepisivanje antibiotika, ali su u Srbiji te bolesti među pet onih za koje su antibiotici najviše prepisivani.
Rekordan broj izdatih recepata za antibiotike u Srbiji zabeležen je na početku studije, 2011. kada su lekari potpisali čak 2.o72.519 recepata, dok je ove godine ta cifra na oko 1,8 miliona. Broj propisanih antibiotika na 1.000 dece u Srbiji je 1.365 (svako dete po 1,37 antibiotika godišnje), u Velikoj Britaniji je 608 (0.6), u Kanadi 488 (0.49), u Danskoj 358 (0.39) itd.
Pedijatri najviše antibiotika prepisuju deci od 2 do 23 meseca, dok je najprepisivaniji lek amoksicilin, a vreme kada je najviše recepata izdato raspon od oktobra do marta.