LESTER je na korak od titule, a OVO su najveća iznenađenja u istoriji fudbala (FOTO, VIDEO)
"Lisice" nemaju nijedan trofej u istoriji.
Lester je najveće iznenađenje ove sezone u svetskom fudbalu, klub iz grada sa 350 hiljada stanovnika koji je pre dve godine bio drugoligaš, a prošle sezone se u finišu prvenstva spasio ispadanja, praktično čeka da i teoretski obezbedi titulu prvaka Engleske, samo čudo može da spreči "lisice" da ne osvoje pehar.
Klub osnovan davne 1884. godine nikad nije osvojio nijedan trofej, u nijednom takmičenju, a ove će gotovo izvesno prvi put podići pehar namenjen šampionu ispred nosa engleskim velikanima kakvi su Mančester junajted (20 titula), Liverpul (18), Arsenal (13), Everton (9), Aston Vila (7), Sanderlend (6), Čelsi (5) , Njukasl, Šefild vendzej i Mančester siti (4)... Lester je po visini budžeta tek na 17 mestu u Premijer ligi ove sezone, ali novac ne igra uvek presudnu ulogu u fudbalu.
Do potvrde titule, Lester još uvek neće biti na listi najvećih iznenađenja kad je u pitanje osvajanje trofeja, ali izvesno će biti među pet čuda. Mi vam predstavljamo listu najvećih iznenađenja u istoriji fudbala.
1. Grčka prvak Evrope (2004. godine)
Definitivno najveće iznenađenje u istoriji fudbala priredila je Grčka predvođena Nemcem Otom Rehagelom. Heleni su na EP 2004. godini otišli kao apsolutni austajderi, niko im nije davao šanse ni da prođu u četvrtfinale jer su bili u grupi sa domaćinom Portugalijom, Španijom i Rusijom, ali... Grci su već na otvaranju šampionata napravili čudo, pobedili su domaćina Portugaliju 2:1, a zatim remijem protiv Španije 1:1 obezbedili plasman u četvrtfinale, poraz od Rusije 1:2 nije uticao na prolaz u nokaut fazu. U četvrtfinalu Grčka je golom Angelosa Haristeasa pobedila 1:0 Francusku, tad branioca trofeja na EP. U polufinalu je srušena Češka, posle 0:0 u regularnom toku, gol Trajanosa Delasa u produžetku bio je dovoljan za plasman u istorijsko finale. U legendarnom finalu, Grčka je ponovo izašla na megdan domaćinu Portugaliji, i ponovo pobedila, ponovo golom Angelosa Haristeasa koji je uz Trajanosa Delasa, Jorgosa Karagunisa, golmana Antonisa Nikopolidisa i kapitena Teodorasa Zagorakisa postao heroj nacije.
2. Danska prvak Evrope (1992. godine)
Ni kriva ni dužna, Danska se našla na EP u Švedskoj i postala prvak Evrope. Danska je na EP stigla umesto reprezentacije SFR Jugoslavije kojoj je zbog rata u eks Jugoslaviji i sankcija UN Srbiji zabranjeno učešće. Danci, koji su u kvalifikacinoj grupi bili iza Jugoslavije, su pozvani na prvenstvo umesto "plavih" samo 11 dana pred start prvenstva. Mihael Laudrup, jedan od najboljih danskih igrača u to vreme, odbio je da igra jer je smatrao da Danska ne zaslužuje da igra i da je Jugoslavija nezasluženo izbačena, pa su svi mislili da će Danci biti na EP "samo da popune broj". SVi, osim izabranika Riharda Melera Nilsena koji su predvođeni fenomenalnim golmanom Peterom Šmajhelom i Brajanom Laudrupom u A grupi osvojili drugo mesto iza Švedske, a ispred favorizovanih Engleza i Francuza i plasirali se u polufinale. U meču za plasman u finale posle epske borbe i 2:2 posle 120 minuta igre Danci su boljim izvođenjem penala eliminisali branioca trofeja Holandiju. U finalu je Danska napravila najveće iznenađenje i rezultatom 2:0 pobedila tad aktuelne svetske prvake Nemce.
3. Urugvaj svetski prvak (1950. godine)
Urugvaj je svoju drugu, za sad i poslednju titulu svetskog prvaka, osvojio 1950. godine u Brazilu. Domaćin je važio za apsolutnog favorita jer je pre meča koji je odlučivao o tituli svetskog prvaka pobedio Meksiko (4:0), Španiju (6:1) i Švedsku (7:1). U meču koji je odlučivao o titulu, Brazilu je pred 200 hiljada svojih navijača na legendarnoj Marakani bio potreban remi protiv Urugvaja za svetsku krunu, ali... Brazil je čak početkom drugog poluvremena poveo golom Frijase, sve je bilo spremno za spektakularno slavlje, međutim Urugvajci nisu to dozvolili. Golovima Skijafina i Gigije preokrenuli su u finišu meča i tako utišali 200 hiljada navijača.
4. Onse Kaldas osvajač Kopa Libertadores (2004. godine)
Onse Kaldas nije veliki klub čak ni za kolumbijske uslove, sa četiri titule je na osmom mestu večne liste u domovini, daleko iza Atletiko Nasionala (15), Miljonariosa (14) i Amerike Kali (13). Klub iz Manizalesa, grada sa oko 400 hiljada stanovnika, je uspeo 2004. godine da osvoji titulu prvaka Južne Amerike pobedivši na putu ka trofeju brazilske i argentinske velikane. Onse Kaldas je pod vođstvom trenera Luisa Montoje na putu ka finalu eliminisao brazilske velikane kakvi su Santos i Sao Paulo, trostruki osvajači Kopa Libertadores. Kolumbijce je u finalu čekao još veći velikan, Boka juniors, u tom trenutku branilac trofeja i osvajač pet titula prvaka Južne Amerike (kasnije osvojio još jedan pehar, 2007). U finalu je posle dve utakmice bilo nerešeno (1:1 i 0:0), pa su odlučivali penali, u kojima čak četiri igrača argentinskog kluba nisu postigli gol. Uspeh Onse Kaldasa dobija na težini ako se zna da je u ekipi bio samo jedan stranac, iz Argentine, svi ostali igrači su bili Kolumbijci.
@BD_ESPN @LaTelepolemica #FotoHistóricaFPC @Dayro_Moreno en @oncecaldas, campeón Copa Libertadores de América 2004. pic.twitter.com/0rZ7aWYduS— Luis Eduardo Toro (@RyogaToro) January 29, 2016
5. Steaua prvak Evrope (1986. godine)
Klub iz Bukurešta je postao prvi koji je probio "gvozdenu zavesu". Steaua je postala prvi klub iz Istočne Evrope koji je postao prvak Starog kontinenta. Rumunska "zvezda" je uz mnogo problema stigla do polufinala u kojem je napravila veliko iznenađenje i eliminisala favorizovani Anderleht. Usledilo je legendarno finale u Sevilji protiv Barselone i pobeda posle boljeg izvođenja penala u kojima je briljirao golman Helmut Dukadam koji je odbranio sva četiri penala koje su izveli fudbaleri Barselone. Sve ih možete videti na klipu ispod.
A era de ouro do Steaua Bucareste, campeão da Liga dos Campeões de 1986 https://t.co/e90gCtqJtK pic.twitter.com/oye99UwK0C— Na Rede Newsletter (@naredenews) April 26, 2016