Li Kećijangu Povelja počasnog građanina i Noletov reket
BEOGRAD - Premijeru Kine Li Kećijangu je uručena Povelja počasnog građanina Beograda, čime je on i zvanično treći najviši kineski zvaničnik koji je dobio tu titulu.
Li se potom na početku govora obratio sa "dobar dan", a završio izlaganje sa "hvala", poželeo je Srbiji razvoj i prosperitet i kazao "sada sam jedan od vas".
Kineskom premijeru povelju su na svečanosti u Skupštini grada, kojoj su prisustvovali premijer Aleksandar Vučić i predstavnici republičke i gradske vlasti, uručili gradonačelnik Beograda Siniša Mali i predsednik beogradskog parlamenta Nikola Nikodijević. Mali je rekao da je ovo poseban trenutak za grad Beograd i Srbiju, koji će ući u našu istoriju.
"Beograd je vekovima spona istoka i zapada, a danas je most na kojem se oni susreću. Poveljom potvrđujemo dugu tradiciju dobrih odnosa dve zemlje i dva naroda“, rekao je Mali.
On je podsetio da Beograd i Peking imaju sporazum o saradnji iz 1980. godine i najavio da će sledeće godine, povodom jubileja tog dokumenta, na poziv svog kolege posetiti Peking. Mali je zahvalio kineskom premijeru što je ove godine Beograd bio domaćin Samita Kine i 16 zemalja CEE i istakao da su Srbija i glavni grad odlučni da iskoriste šanse koje su pred nama.
Po dolasku u Skupštinu grada, Li se upisao u spomen knjigu grada Beograda, koja datira iz pedesetih godina prošlog veka, a gradonačelnik Mali mu je pokazao stranice u koje su se upisivali njegovi sunarodnici prilikom poseta Beogradu.
Kineski premijer Li Kećiijang istakao je, u govoru povodom uručenja Povelje počasnog građanina, da je veoma počastvovan priznanjem, te da je tokom boravka u Beogradu osetio duboko prijateljstvo naroda Srbije prema kineskom narodu.
On je podvukao da postoji čvrsto i tradicionalno prijateljstvo Kine i Srbije, političko poverenje i da obe zemlje insistiraju na uzajamnom poštovanju.
"Sarađujemo na principima uzajamne koristi i zajedničke pobede. Naša želja je mir u celom svetu, i stabilnost u ovom regionu, i zato insistiramo na mirovnom razvoju", poručio je Li.
On je ukazao da je danas imao prilike da otvori most na Dunavu, dodajući da su tokom ratova bombardovani mostovi, a da se oni grde u miru, te da je izgradnja pokazatelj da se dve zemlje zalažu za održivi mir.
Vučić: Srbi su oduševljeni Vašom posetom
Srpski premijer poručio je da će Srbija učiniti sve da se projekti koji su dogovoreni tokom posete kineskog premijera Li Kećijanga ostvare na najozbiljniji i najkvalitetniji način, jer će svaki od njih biti korak ka modernizaciji države i boljoj ekonomiji.
“Želim da vas uverim da ćemo učiniti sve što možemo da projekte ostvarimo na najozbiljniji i najkvalitetniji način jer je svaki projekat korak ka moderanizaciji drzave i boljoj ekonomiji koja će poboljšati život građana”, rekao je Vučić kineskom premijeru. On je naveo da je poseta kineskog premijera za njega lično bila veliko političko i ljudsko iskustvo, a da su i građani ne samo Beograda već Srbije zadovoljni.
"Vaša trodnevna poseta doprinela je da se ljudi u Beogradu i Srbiji osmehuju. Mislim da neću preterati ako kažem da su oduševljeni onim što se u Beogradu dešavalo”, rekao je Vučić i dodao da je u razgovoru sa “običnim građanima” Srbije uvideo da su ponosni zbog veza koje postoje između Srbije i Kine.
“Želim vam srećan put kući”, poručio je Vučić kineskom premijeru, dodajući da je Srbija Samit organizovala najbolje što je mogla.
“Napred Beograd, živela Srbija”, rekao je Vučić.
Do sada je dodeljeno 26 Povelja počasnog građanina Beograda, a kineski premijer je 27. ličnost kojoj je titula dodeljena. Skupština grada je 28. novembra proglasila premijera Kine za počasnog građanina srpske prestonice, a podršku tom predlogu dale su sve odborničke grupe.
U odluci o proglašenju kineskog premijera Kećijanga počasnim građaninom Beograda, između ostalog, je navedeno da je on dao doprinos unapređenju sveukupne saradnje između institucija Kine i Srbije.
Zvanje Počasni građanin Beograda uvedeno je 19. jula 1954. godine. Ono se dodeljivalo sve do 1985. godine, visokim stranim državnicima, koji su bili u poseti Jugoslaviji, a ponovo je uvedeno 2006. godine.
Li je treći kineski zvaničnik koji je dobio titulu počastnog građanina Beograda, a ranije su je dobili i bivši premijer Kine Hua Guofeng i nekadašnji predsednik Kine Li Sjennjen.
Kećijangu uručen Đokovićev reket
Nakon što je primio Povelju počasnog građanina Beograda, Li Kećijang je razgovarao sa javnim ličnostima iz oblasti kulture i sporta, i tom prilikom dobio na poklon teniski reket sa potpisom najboljeg tenisera sveta Novaka Ðokovića.
Stric najboljeg tenisera sveta Novaka Ðokovića, Goran uručio je ovom prilikom kineskom premijeru reket srpskog tenisera sa ličnom posvetom - "Dobrodošli u Srbiju, prijatelju Li", uz potpis na kineskom jeziku.
Kineski novinari, koji su bili u pratnji premijera Lija, iskoristili su prijem za slikanje sa slavnim ličnostima iz Srbije, pre svega iz sveta sporta koji su nekada radili u Kini.
Kineski i srpski premijer, na jučerašnjoj konferenciji za štampu po završetku bilateralnih razgovora, pomenuli su ličnosti iz Srbije koje su poznate u Kini, pre svega Novaka Ðokovića i popularnog "Valtera" - glumca Velimira Batu Živojinovića.