Malikijev pad i kraj “bitke za Bagdad”
Govoriti danas da Iraku preti "nestabilnost" može zvučati pomalo cinično, posebno kada se uzme u obzir da se znatan deo iračke zemlje nalazi pod okupacijom terorističke vojske Islamske države. Međutim, činjenica je da je situacija u Bagdadu postala, ako se može tako reći, još komplikovanija.
Novoizabrani irački predsednik imenovao je i novog premijera, i poručio mu da hitno sastavi novu Vladu. Stari premijer, Nuri al-Maliki, kojeg je na vlast još 2003. godine postavio Vašington nakon invazije na Irak, poručuje kako ne prihvata takvu odluku i odbija da prepusti vlast. U isto vreme, pojavile su se informacija prema kojima je Maliki, na ulicama Bagdada, poslao specijalne jedinice i pripadnike paravojnih grupa. Ubrzo nakon toga, Maliki je održao govor na državnoj televiziji poručujući kako je imenovanje njegove zamene "opasno kršenje Ustava" i kako će "tu grešku ispraviti".
Vašingon je od početka krize u Iraku tražio, ako ne i uslovljavao Malikija i podršku Iraku u borbi protiv ISIL-a, osnivanjem nove vlade u kojoj će biti zastupljene sve etničke i religijske grupe Iraka. Ali on to nije ispunio. A sada, navodno šalje lojalne trupe na Bagdad. Zelena Zona u Bagdadu, koja predstavlja dobro čuvanu teritoriju na kojoj se nalaze vladine zgrade i kancelarije, okružena je tenkovima, dok se trupe takođe nalaze oko predsedničke palate. Uz Malikija su njegove političke pristalice. Međutim, stari saveznik SAD, više nije saveznik. Iz Vašingtona su odmah čestitali novom iračkom premijeru Hajderu al-Abadiju, a Malikiju je preporučeno da "ne talasa".
Američki predsednik Barak Obama je saopštio da je imenovanje novog premijera važan korak u iračkom suprotstavljanju militantima ISIL-a. Iz Bele kuće ističu kako je Obama već razgovarao s Abadijem preko telefona i tom prilikom mu čestitao na novoj premijerskoj funkciji. Takođe ga je pozvao da hitno sastavi novi kabinet u kojem će biti zastupljene sve iračke etničke i religijske grupe.
Čestitke Abadiju stižu i iz Ujedinjenih nacija. Generalni sekretar Ban Ki Mun, pohvalio je izbor novog premijera i preneo gotovo identičnu poruku koju je uputio i predsednik Obama, pozivajući Abadija da formira široku Vladu u kojoj će sve grupe iračkog društva biti zastupljene. No, za vreme govora Malikija njegovim pristalicama na državnoj televiziji, poručeno je kako Abadi u stvari predstavlja "samog sebe".
Politička nomenklatura oko Malikija možda će pokušati da zadrži vlast. Međutim, to će sada biti vrlo teško, jer nisu izgubili podršku samo Sjedinjenih Država, već i drugog ključnog saveznika, Irana. Pored toga, najutjecajniji šiitski verski vođa u Iraku, ajatolah Ali Sistani, već je indirektno poručio Malikiju da siđe s vlasti, prenosi Advans. Za vreme govora ubrzo nakon izbora, poručio je kako "političari koji se grčevito drže vlasti čine veliku grešku".
Izgleda da je Abadi kompromisno rešenje oko kojeg se neće buniti ni Vašington ni Teheran. Nema sumnje da će Abadi pokušati da formira tu “Vladu nacionalnog spasa” o kojoj se već neko vreme govori, uz pretpostavku da se Nuri al-Maliki neće odlučiti na neki radikalan potez, poput vojnog puča. Međutim, imajući u vidu da je bukvalno preko noći ostao bez celokupne spoljnopolitičke podrške, teško je zamisliti da će se odlučiti za tako nešto.