Marihuana! Štetna ili korisna?
Većina ljudi misli kako je marihuana štetna po zdravlje, a manjina opet govori kako je bitna za medicinske svrhe. Pročitajte šta o tome kažu dostupne informacije!
Američke države Kolorado i Vašington prve su legaliziovale korišćenje marihuane u rekreativne svrhe. Dok pojedine zemlje dozvoljavaju njenu upotrebu u medicinske svrhe.
Marihuana se smatrala još pre 2.700 godina kao lekovita biljka. U Kini je ušla u top 50 najvažnijih lekovitih biljaka. Pored Kineza koristili su je Grci i Egipćani. Polako je počela da osvaja Evropu, ali joj je na put stao papa Inocent VIII, 1484 godine. Najčešće se koristi u obliku cigarete, ali može biti u ulozi začina i u obliku čaja. Izaziva zbunjenost, dezorijentaciju, halucinacije i euforiju.
Pozitivno dejstvo
Glavni sastojak marihuane je delta-9 tetrahidrokanabinol (THC). Istraživanja pokazuju da ova trava smanjuje nadutost podočnjaka do 25%. Kako bi imala lekovito dejstvo pacijent mora da uzima marihuanu dva puta dnevno. Takođe, mnoge studije su pokazale da pomaže kod lečenja multiple skleroze, epilepsije i Alchajmerove bolesti, tako što smanjuju količinu proteina telu. Slično deluje i na Parkinsonovu bolest.
Sprečava rak dojke
Prema studijama California Pacific Medical Center Research Instituta iz 2007. i 2010. godine, utvrđeno je da kanabis smanjuje rizik od nastanka raka dojke. Reguliše delovanje gena ID1 koji stvara metastazu ove opake bolesti.
Pomaže osobama obolelim od AIDS-a
Pušenje marihuane jača imunitet i pospešuje apetit kod osoba obolelih od side, utvrdila je studija iz Kolumbije. Sledeće istraživanje je sprovedeno u Kaliforniji gde su otkrili da kanabis smanjuje neuropatsku bol koji se javlja kod osoba sa HIV-om.