Marija Antoaneta (1755-1793)
Kćerka čuvene vladarke Marije Terazije, od koje nije nasledila dar za vladanje, bila je francuska kraljica skoro dvadeset godina. Bila je udata za kralja Luja XVI, koga je sve drugo interesovalo osim državnih poslova, svojim ponašanjem je doprinela da nezadovoljstvo francuskog naroda preraste u do tada neviđenu revoluciju, čije će se posledice osetiti u celom svetu.
Ništa nije ukazivalo da će jedan, odlično isplaniran brak između kćerke Marije Terezije i budućeg kralja Francuske Luja XVI, sklopljen na najpompeznijij način, biti tako tragičan za oboje supružnika, a imati i tako dalekosežne posledice za ceo svet.
Marija Antoaneta, koja je rođena u carskoj porodici i bila jedno od šesnaestoro dece svoje čuvene majke Marije Terezije bila je predodređena da i sama postane moćna vladarka. Tako je i odgajana, u luksuzu i raskoši, svake vrste. Udala se sa nepunih dvadeset godina za samo godinu dana starijeg francuskog kralja i tako nastavila sa lagodnim načinom života kao i na bečkom dvoru. Život na dva evropska dvora i okruženje oko nje doprineli su da mlada kraljica izgubi svaki osećaj za realnost. Bila je površna, nestalna i hirovita i ništa nije preduzimala da bi se suprotstavila slabostima svoga muža, koji je više voleo da uživa u dobrim jelima, lovu, dokolici za svojim radnim stolom i kraljevskim počastima, nego da se bavi državnim pitanjima.
Francuska je u drugoj polovini XVIII veka, amda je bila jedna od najvećih, najmnogoljudnijih i najsnažnijih evropskih zemalja, koja je za mnoge predstavljala samo središte kulture i civilizacije, bila u dubokoj krizi, pre svega finansijskoj. Nezadovoljstvo svih slojeva francuskog društva bilo je ogromno. čekao se samo trenutak kada će narodni bes proključati. Mladi bračni par, nesposoban da uvid i reši krizu, okružen još nesposobnijim saradnicima, svojim ponašanjem i rasipničkim životom, samo je pogoršavao situaciju.
Marija Antoaneta maksimalno je koristila svoje vladarske privilegije i rasipala novac, kako za svoje lične potrebe tako i za gradnju velelepnih zgrada i dvoraca. Narod, kome je već godinama bilo dosta očitog propadanja države i nemaštine, nije više mogao da ćuti. Nataloženo nezadovoljstvo i bes su proključali 1789. godine kada je počela Francuskl arevolucija.
Marija Antoaneta, koja je nesvesno stekla mnogo neprijatelja, našla se u samom centru istorijskog vihora. Posle tri godine od početka revolucije zajedno sa mužem i decom zatvorena je u dvorac
Pošto je utvrđeno da je sarađivala sa kontrarevolucionarima i da je tajno podsticala austrijsku invaziju Francuske, osuđena je na smrt i giljotinirana 16. oktobra 1793. godine.