Mario Vargas Ljosa: Uz umetnost i književnost, svet mora biti bolji!
Ljosa je rekao da postoje dve vrste pisaca - jedni su geniji, a drugi su oni koji stvaraju svoju genijalnost.
Proslavljeni peruanski pisac Mario Vargas Ljosa (79) izjavio je juče u Novom Sadu da "uz umetnost i književnost, svet može i mora biti bolji" i mladim književnim stvaraocima poručio da mnogo "rade na sebi" i da pre svega imaju kritičku svest.
Istovremeno i čitaoci moraju da zauzmu kritički stav prema društvu, u ovom savremenom "svetu punom loših stvari", rekao je jedan od najvećih svetskih pisaca u prepunoj velikoj sali Srpskog narodnog pozorišta (SNP), gde mu je uručena prva Specijalna nagrada Prozefesta "Milovan Vidaković".
To je čuvenom nobelovcu 200. nagrada u dugoj i plodnoj književničkoj karijeri, rekla je hispanistkinja Bojana Kovačević Petrović, koja je vodila razgovor sa jednim od najvećih svetskih pisaca, prvog dana njegove dvodnevne posete Srbiji.
Pre nego što je odgovorio na mnogobrojna pitanja o njegovom stvaralaštvu, Ljosa je zahvalio na kako je rekao, divnoj nagradi koja mu je veliko priznanje, ali i podsticaj.
"Umetnička obaveza pisca je pre svega da dobro piše, da to čini dostojanstveno i originalno ali je isto tako bitna i piščeva građanska obaveza, da učestvuje u javnom životu", kazao je Ljosa i napomenuo da pisac kad stvara on iznosi u javnost svoje ideje.
Obraćajući se publici, u kojoj je bilo mnogo studenata, Ljosa je rekao i to da postoje dve vrste pisaca, "jedni su geniji a drugi su oni koji stvaraju svoju genijalnost". On je, kako je naveo, vrlo rano shvatio da nije genije i posavetovao mlade da "mnogo rade na sebi, da imaju kritičku svest, jer je to put ka dobrom piscu".
Velikog pisca publici je predstavio naš najeminentniji hispanista prof. dr Dalibor Soldatić, koji je Ljosi i uručio priznanje "Milovan Vidaković". Ljosina poseta Novom Sadu ostvarena je u saradnji "Lagune", novosadskog Kulturnog centra, SNP-a i Filozofskog fakulteta a kako je ranije najavljeno, danas će gostovati u beogradskom SKC-u, u knjižari "Delfi".
Pročitajte i: