Ispovest Sudanke: Beba mi je ometena u razvoju jer sam se porađala u okovima!
SUDAN - Sudanka koja je bila primorana da se porodi u zatvoru sa nogama u lancima jer nije htela da se odrekne hrišćanstva, kaže da je njena beba rođena ometena u razvoju kao posledica lošeg ophođenja prema njoj.
Slučaj Meriam Ibrahimove izazvao je međunarodni bes nakon što je osuđena na smrt zbog "otpadništva" i zatvorena u poodmakloj trudnoći sa svojim drugim detetom.
Kada je ova 27-godišnja žena počela da se porađa odbila je da ode u bolnicu i umesto toga stavljena je na sto sa okovanim nogama. Govoreći po prvi put o tom događaju rekla je da je samo razmišljala o deci i kako će da se porodi i da je bila uplašena tokom rađanja u zatvoru .
"Porodila sam se okovana, sa lancima na nogama. Nisam mogao ni da raširim noge tako da su žene morale da me podignu sa stola", rekla je ona.
Gospođa Ibrahim rekla je da su lekari utvrdili da su okolnosti njenog porođaja i tretman u zatvoru razlog što je njena ćerka fizički invalid, sa potencijalnim dugotrajnim posledicama.
"Nešto se desilo sa bebom. Ne znam da li će joj u budućnosti biti potrebna podrška da hoda ili ne", dodala je.
Gospođa Ibrahim ostaje u američkoj ambasadi u Sudanu, nakon što su vlasti odbile da joj dozvole da napusti zemlju zbog optužbi da su putne isprave predviđene za nju, njenog supruga i dvoje dece označene kao "falsifikovane".
"Kako moja dokumenta ne valjaju? Dokumenta su iz ambasade, 100 posto su ispravana i odobrena od strane ambasadora Južnog Sudana i američkog ambasadora", kaže ona.
U zatvoru je gospođa Ibrahim bila zlostavljana i mučena od strane stražara i drugih zatvorenika zbog njene vere, a posetio je veliki broj šeika pokušavajući da je ubede da se preobrati.
Uprkos tome što je vaspitana kao hrišćanka, sud u Sudanu utvrdio je da je ona zapravo bila muslimanka, jer je njen otac bio musliman. Stoga je odlučio da je zabranjeno da se uda za svog muža hrišćanina Danijela Vania po sudanskim zakonima, prenosi The Independent.
Američki zvaničnici kažu da diplomate sada pokušavaju da organizuje da gospođa Ibrahim i njena porodica odu iz Sudana.
Gospodin Vani, koji ima američko državljanstvo, kao i državljanstvo Južnog Sudana, rekao je da su vlasti optužile njegovu suprugu za falsifikovanje dokumenata kao izgovor da opravda svoje hapšenje "bez naloga za hapšenje".
"Ima li smisla da letimo sve do SAD sa falsifikovanim pasošima", rekao je on.
Oni su uhapšeni i pritvoreni dva dana na aerodromu Kartumu, dok je porodica odlazila iz zemlje, dan nakon što je kasacioni sud poništio smrtnu kaznu protiv gospođe Ibrahim i naredili njeno puštanje.