Merkator zadržava svoje ime i upravu
LJUBLJANA - Slovenačka premijerka u ostavci Alenka Bratušek tražila je i dobila od državnih slovenačkih banaka, Nove ljubljanske banke i Nove kreditne banke Maribor, podatke o proceduri i uslovima prodaje njihovih udela u trgovinskom lancu Merkator hrvatskoj kompaniji Agrokor i učinila ih juče javnim.
Ovaj potez se može tumačiti nezgodnim trenutkom zaključenja prodaje, tik pred parlamentarne izbore, a u atomsferi u kojoj se većina Slovenaca protivi privatizaciji državne imovine, piše Danas.
Zbog prodaje Merkatora pozivi na ostavku i demonstracije
Evo zašto Slovenci žale za Merkatorom
Agrokor postao većinski vlasnik Merkatora
Prema podacima koje su objavili slovenački mediji, Merkator u Sloveniji, Srbiji i Crnoj Gori nastaviće da posluje samostalno i najmanje 10 godina će poslovati kao posebno pravno lice sa sedištem u Ljubljani, sa svim sadašnjim poslovnim funkcijama i pod imenom Merkator.
Narednih pet godina će se akcija Merkatora kotirati na Ljubljanskoj berzi i najmanje tri godine će sačuvati samostalnost u upravljanju nadzornim odborom od najmanje devet članova.
Tri godine će se poslovodstvo Merkatora kvartalno konsultovati sa reprezentativnim sindikatimao pitanjima važnim za zaposlene.
Slovenci su svoje protivljenje privatizaciji najvećeg slovenačkog trgovinskog lanca listom tumačili strahom da će slovenački dobavljači izgubiti svoje mesto na policama Merkatora, koji ima dobru mrežu u celom regionu, pa je za birače sigurno važan, ali ne i dovoljno ubedljiv podatak, da se kupac obavezao da slovenački dobavljači tokom naredne tri godine zadrže svoje mesto na policama Merkatora, a posle toga da im položaj na tim policama bude u skladu sa njihovom uspešnosti na tržištu.
Inače, privatizacija je ključno pitanje kampanje za izbore koji se održavaju 13. jula, pa je slovenačka vlada u ostavci u četvrtak obustavila zaključenje privatizacionih ugovora i odložila započinjanje novih privatizacionih proicesa do izbora nove vlade.