MIHAJLOVIĆ: Otkočićemo prostor za investitore, prihodi od konverzije ići će za restituciju i budžet
BEOGRAD - Zakonom o pretvaranju prava korišćenja u pravo svojine na građevinskom zemljištu uz naknadu, otkočićemo prostor za investitore, da počnu da grade, uvećavaju investicije, što će dovesti i do većeg zapošljavanja, izjavila je danas potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović.
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović rekla je u parlamentu, braneći ta zakonska rešenja da će polovina prihoda od naknade za konverziju ići Fondu za restituciju, a polovina budžetu Srbije, autonomne pokrajine ili lokalne samouprave.
Lako sprovodiv zakon
Ministarka kaže da je predloženi zakon jednostavan i lako sprovodiv i da će omogućiti da konverzija bude izvršena u roku od 30 dana, navodeći da je zakon važan za Srbiju posebno kada je reč o poboljšanju uslova investiranja i povećanju investicija i zaposlenosti.
Obrazlažući u Skupštini Srbije Predlog zakona o pretvaranju prava korišćenja u pravo svojine na građevinskom zemljištu uz naknadu, Mihajlović je rekla da se procenjuje da je u naredne dve do tri godine moguće prikupiti oko 630 miliona evra na strani Agencije za restituciji i isto toliko na strani budžeta.
Navodeći da je procenjena vrednost tog zemljišta 24 milijardi evra, Mihajlović kaže da će novi zakon omogućiti konverziju u pravo svojine, ali i pravo dugoročnog zakupa na 99 godina, uz određenu naknadu po tržišnoj vrednosti zemljišta.
"Zakonom želimo da okonačamo svojinsku transformaciju nad građevinskim zemljištem, želimo da privedemo urbanističkoj nameni građevinsko zemljište i povećamo prihode budžeta i lokalne samouprave", kaže Mihajlović.
Pravo na umanjenje naknade
Kako je navela, predviđeno je pravo na umanjenje naknade što zavisi od stepena razvijenosti lokalne samouprave, o čemu će Vlada Srbije doneti uredbu.
Mihajlović je podsetila da je konverzija dugo bila političko pitanje, da je taj institut uveden 2009. godine, ali i osporen 2013. odlukom Ustavnog suda Srbije zbog čega je postojao zastoj u gradnji i investiranju.
"Dugi niz godina ovo je bilo političko pitanje, pokušali smo da ga iz sfere politike prebacimo u ekonomiju", rekla je Mihajlović navodeći da su nova rešenja u skladu sa Ustavom Srbije.
Vlada Srbije i njeno ministarstvo su, kako kaže, pokušali da omoguće rešenja koja će obezbediti da se u Srbiji gradi što se sada i radi.
Usvojene izmene Zakona o planiranju i izgradnji
Ministarka je podsetila da su prošle godine usvojene izmene Zakona o planiranju i izgradnji "koji živi", za razliku od mnogih zakonskih rešenja koja je donosila prethodna vlast.
"I ovim predlogom mi ispravljamo greške koje nismo napravili i zbog kojh imamo situaciju da nije zemljište privedeno nameni i nisu investitori mogli da grade", rekla je Mihajlović.
Obrazlažući poslanicima izmenu Zakona o otklanjanju posledica poplava u Srbiji, Mihajlović kaže da je predloženo produžavanje važenja tog zakona do kraja ove godine, navodeći da se uporedo radi na sistemskom zakonu o upravljanju rizikom od elementarnih nepogoda i da će taj akt prestati da važi kada se donose sistemski zakon.