MINISTARSTVO ODBRANE: Oformljena radna grupa za pomoć porodicama poginulih u helikopterskoj nesreći
Ministarstvo odbrane saopštilo je večeras da je u slučaju nastradalih članova posade helikoptera Mi-17 oformljena posebna radna grupa koja ima zadatak da pomogne u rešavanju problema članova porodica nastradalih pripadnika RV i PVO.
Radna grupa je formirana po nalogu ministra odbrane, a na njenom čelu je državni sekretar Zoran Ðorđević.
Cilj rada radne grupe je da neposrednim kontaktom sa članovima porodica nastradalih pripadnika RV i PVO upoznaju sa njihovim pojedinačnim poteškoćama i problemima i da im se, koliko je moguće, pomogne u njihovom rešavanju, navodi se u saopštenju.
Ministarstvo je, takođe, ukazalo da osiguranje pripadnika Vojske Srbije od posledica nesrećnih slučajeva prilikom vršenja službene dužnosti nije propisano Zakonom o vojsci u vidu klasičnog osiguranja kod osiguravajućih kuća, već propisima kojima je vlada uredila isplatu odgovarajućih naknada i pomoći u slučajevima smrti ili invaliditeta.
Zbog povećanog rizika obavljanja vojničke profesije, na ovaj način je sveobuhvatnije i sigurnije rešeno zbrinjavanja porodice nastradalog lica, nego što bi to bio slučaj kod ugovora sa osiguravajućim kućama, navodi ministarstvo osvrćući se na jučerašnje saopštenje Vojnog sindikata Srbije u vezi sa osiguranjem pripadnika MO i VS i brige o porodicama nastradalih.
Osiguranje preko osiguravajućih kuća predviđeno je za pripadnike Ministarstva odbrane i Vojske Srbije koji se upućuju u multinacionalne operacije, ukazuje se u saospstenju.
Takođe se dodaje da se u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije primenjuje niz propisa kojima se reguliše pružanje pomoć članovima porodice poginulih pripadnika vojske.
To je pre svega pravo na jednokratnu novčanu pomoć, a osnov za njeno određivanje određuje se prema prosečnoj zaradi bez poreza i doprinosa po zaposlenom u Republici Srbiji u mesecu koji prethodi vremenu pogibije ili smrti vojnog lica.
U zavisnosti od broja članova porodice, obračunski osnov množi se sa određenim koeficijentom, i to od 24,6 za jednog člana porodice do 38,8 za šest i više članova porodice, navodi se u saospstenju.
Zatim tu je pravo na naknadu za osposobljavanje bračnog druga vojnog lica, koja se doznačuje ukoliko bračni drugovi poginulih vojnih lica nemaju stručnu spremu.
Ta vrsta naknade iznosila bi na mesečnom nivou 100 odsto od obračunskog osnova (sada 38.285,00 dinara), a isplaćuje se i naknada za knjige na početku školske godine.
Sledi pravo na naknadu troškova pogrebnih usluga u slučaju smrti profesionalnog vojnog lica, odnosno civilnog lica u Vojsci, pa tako članovima uže porodice pripada naknada troškova pogrebnih usluga u visini dvostrukog iznosa koji je neoporeziv prema propisu o porezu na dohodak građana, a od 1. februara 2015. godine neoporeziv iznos je 63.214,00 dinara, pa ova vrsta pomoći iznosi 126.428,00 dinara.
Pravo na posmrtnu pomoć članovima porodice, i to supružniku, a ostalim članovima - ako ih je vojni osiguranik do svoje smrti izdržavao, isplaćuje se u dvostrukom iznosu plate, odnosno penzije koja je vojnom osiguraniku pripadala za poslednji mesec pre smrti.
Postoji i pravo na porodičnu penziju
Ukoliko pravo na porodičnu penziju ostvaruju supruga i deca, ona bi iznosila 70 odsto od penzije koja bi osiguraniku pripadala u času smrti.
Ukoliko to pravo ostvaruje jedan član (supruga ili jedno dete ukoliko su ispunjeni uslovi u skladu sa propisima o penzijskom i invallidskom osiguranju), a za svakog narednog člana taj iznos se uvećava za 10 odsto (deca do 15 godina, odnosno do 20 ako se školuju u srednjoj školi ili studenti do 26 godina ako su na redovnom školovanju).
Ministarstvo ukazuje da postoji i pravo na naknadu za školovanje dece vojnog lica i da u zavisnosti od uzrasta dece, ta vrsta pomoći iznosi od 40 odsto do 10 odsto od obračunskog osnova (određuje se prema prosečnoj zaradi bez poreza i doprinosa po zaposlenom u Republici Srbiji u mesecu koji prethodi vremenu pogibije ili smrti vojnog lica), a u zavisnosti od škole (fakulteta) koje dete pohađa, kao i od toga da li se škola (fakultet) pohađa u mestu stanovanja.
Takođe, Pravilnikom o rešavanju stambenih potreba u MO i VS regulisano je da pravo na rešenje stambenog pitanja nakon smrti ili pogibije nosioca prava, zadržavaju članovi porodičnog domaćinstva (bračni drug i deca).
Zakonom o Vojsci Srbije propisano je da prednost prilikom zapošljavanja pri izboru za prijem u službu u svojstvu civilnog lica, prvenstvo pod jednakim uslovima ima supružnik, odnosno član porodice poginulog profesionalnog pripadnika VS, poginulog ili umrlog od posledica povreda zadobijenih u vršenju službe u VS, navodi se u saopštenju.