Mumifikacija postojala 1.500 godina pre nego što se mislilo
Ova egipatska tehnika prethodi balsamovanju.
Postoje indicije da je egipatska mumifikacija nastala negde između 4500. i 3100. godine p.n.e, što znači da je ova tehnika postojala pre balsamovanja. Ona se tada sastojala od prirodnog isušivanja tela pod dejstvom toplog i suvog pustinjskog peska.
Tragovi prve upotrebe smola za mumufikaciju tela pokojnika datiraju iz 2200. p.n.e. Korišćenje smola postala je uobičajena praksa u periodu između 2000. i 1600. pre nove ere, preciziraju autori čija je studija objavljena u američkom časopisu "PLOS ONE".
Biohemijskim analizama, istraživači su na tim tkaninama otkrili tragove supstanci koje se koriste prilikom balzamovanja kao što su borova smola, ekstrakt aromatičnih biljaka, biljna smola, životinjske masti i uljane biljke.
"Mešavina smola antibakterijskih svojstava kojom su premazivane trake za obmotavanje tela, istog je sastava kao i preparati koje su Egipćani koristili za balzamovanje tela na vrhuncu mumifikacije 2.500 do 3.000 godine kasnije", precizirao je jedan od autora istraživanja Stiven Baki.
Egipćani su mumificirali mrtve jer su verovali da oni ne mogu da dosegnu večni život ako telo nije sačuvano.