MUP: Nova ograničenja za mlade vozače
Broj saobraćajnih nezgoda jedino se nije smanjio u kategorijama vozača mlađih od 25 i starijih od 65 godina, te su dodatne mere nasušna potreba.
Tragična saobraćajna nesreća na Adi Huji jedna je od najnovijih koja je podstakla na razmišljanje o bezbednosti u saobraćaju, pogotovo mladih. Nemar, alkohol, želja za brzom vožnjom, faktori su razni, ali su posledice strašne - životi odlaze u nepovrat.
Gostujući na RTS-u, načelnik Uprave saobraćajne policije Vladimir Rebić je rekao da su najrizičnije kategorije vozači mlađi od 25 i stariji od 65 godina. Baš u ove dve skupine nije bilo efekata nove legislativne i kaznene politike, te broj udesa i poginulih nije smanjen, za razliku od ostalih kategorija.
Po sadašnjim pravilima, novi vozači osim probne dozvole, moraju da voze maksimalno do 90 posto brzine dozvoljene ostalim vozačima, ne smeju da imaju alkohol u krvi, a ni noću ne smeju da voze.
U prethodnih deset godina svoje živote na drumovima je ostavilo oko 1.5oo mladih ljudi, i upravo zato je ministar unutrašnjih dela Nebojša Stefnović formirao jednu radnu grupu, dok će ministarka Zorana Mihajlović formirati drugu, kako bi se donele mere koje imaju da smanje broj nesreća.
Ministarka Mihajlović kaže da se razmišlja o tome da se licima mlađim od 21 godine zabrani upravljanje motornim vozilom jačim od 1.400 kubika, vožnja između 23 i 6 časova, nulta tolerancija prema alkoholu, kao i da se udvostruče kazne ako je u vozilu prilikom prekršaja bilo maloletno lice.