Napravite pivo u svojoj kući (VIDEO)
Budite sam svoj majstor - evo nekoliko preporuka kako napraviti pivo u sopstvenom domu!
Ništa nije slađe od onoga što sami napravite. Zamislite kolika je radost kada otpijete gutalj hladnog piva koje je vaših ruku delo. Lako je otići do najbliže prodavnice i kupiti gajbu 'ladnog, ali je lepše ako je sami napravite. A ni to nije mnogo teže. Potrebno je samo dosta strpljenja, jer sve što je brzo, to je i kuso.
Od opreme vam je neophodan šporet, poveći lonac, kuhinjska vaga, areometar, termometar, vrenjača (ili obično crevo uronjeno u alkohol), fermentor (posuda sa slavinom, poklopcem i otvorom za vrenjaču), menzura, crevo za pretakanje, čepovi i zatvarač čepova, kutlača, sredstvo za dezinfekciju, četka za čišćenje flaša. Većinu ovih stvari imate u kući, a i cena kompletnog seta nije previsoka - od dve do pet hiljade dinara.
Potrebno vam je minimum 5-6 nedelja da biste proizveli pivo, a za složenije i pikantnije vrste čak i više od pola godine.
Što više pokušavate, proizvod će vam biti bolji. Osnovni sastojci koje trebate da pribavite su: ječmeni (može i pšenični) slad, hmelj i kvasac.
Za početak neophodno je zagrejati vodu u posudi, a potom u nju sipati sredstvo za dezinfekciju. U šerpu potom ubacite pribor kako biste ga očistili.
Sledeći korak počinje isto - zagreje se voda u loncu. Zatim se sipa samleveni slad koji se kuva uz povremeno mešanje. Slad se potom procedi, a isceđena zrna se properu vodom koja je gotovo provrela. Proceđena tečnost (sladovina) se pomeša sa vodom kojom ste ispirali slad. I opet kuvanje do ključanja. Kada počne vrenje dodaje se hmelj i kuva se oko sat vremena.
Kada se šerpa skine sa plotne neophodno ju je brzo ohladiti. To možete da uradite tako što ćete napuniti kadu s ledom i u njega zaroniti lonac.
Zatim se u sladovinu dodaje kvasac kako bi započeo proces fermentacije. On se odvija u fermentoru (npr bure za kišeljenje kupusa sa slavinom). Areometrom se izmeri početna gustina, a zatim se doda kvasac. Na buretu se postavi vrenjača i odloži se na desetak dana na tamnom mestu. Fermentacija je gotova kada dva dana za redom gustina tečnosti bude ista.
Potom se tečnost flašira uz dodavanje male količine šećera. Pivo bi trebalo da odleži bar 20-ak dana.
To je samo jedan od načina za proizvodnju piva - priznaćete da nije tako teško!