Nastavlja se borba protiv islamista
Borbeni avion australijskih vazdušnih snaga izveo je prve udare na položaje grupe Islamske države u Iraku, potvrdilo je australijsko Ministarstvo obrane, dok koalicija koju predvode Sjedinjene Države nastavlja kampanju žestokog bombardovanja ne bi li oslabila tu grupu.
„F/A-18F Super Hornet je bacio dve bombe na cilj IS“, navelo je ministarstvo, dodajući da se avion vratio u bazu.
Prošle nedelje je australijski premijer Toni Abot najavio da će Australija, članica međunarodne koalicije, poslati u Irak svoje specijalne snage i da će australijski avion učestvovati u vazdušnim napadima.
SAD uz pomoć arapskih saveznika već gotovo dve nedelje bombarduje IS i druge grupe u Siriji, a ciljeve u susjednom Iraku gađa od kolovoza.
Povlačenje ISIL
Prethodno je potvrđeno kako su, nakon nastavka vazdušne kampanje SAD i saveznika, pripadnici IS bili primorani da se povuku s položaja u okolini grada Kobanija, na sirijsko-turskoj granici.
Po podacima Glavnog generalštaba američke vojske, koje nadzire napade iz vazduha na Bliskom Istoku, u posljednjim napadima uništeno je najmanje pet naoružanih vozila IS nedaleko od Kobanija, skladište za opremu, komandni centar, logistički i vojni objekti.
„Postoje indikacije da kurdska milicija još uvijek kontroliše veći deo grada i ne povlače se ispred ISIL“, potvrdio je američki Glavni generalštab.
Al Jazeera je takođe saznala kako su se neki borci IS povukli iz grada nakon pritiska kurdskih snaga, ali zastava IS i dalje se vidi na brdu iznad Kobanija.
Pad Kobanija nije strateški cilj za SAD
Ipak, američki državni sekretar Džon Keri je priznao da sprečavanje pada sirijskoga grada Kobanija u ruke pripadnika IS nije američki strateški cilj, a da bi zamisao o tampon zoni trebalo dobro proučiti.
„Ma koliko da je užasavajuće gledati u prenosu uživo ono što se događa u Kobaniju, morate se malo odmaknuti i sagledati strateški cilj“, rekao je Keri na zajedničkoj konferenciji za novinare s britanskim ministrom spoljnih poslova Filipom Hamondom.
„Nezavisno od krize u Kobaniju, izvorni ciljevi naših napada su komandni centri, infrastruktura. Nastojimo ISIL oduzeti sposobnost ratovanja ne samo u Kobaniju, nego u celoj Siriji i u Iraku“, dodao je Keri.
Potvrdio je kako očekuje od Turske, koja je zatražila uspostavljanje zone zabrane leta i tampon zone u Siriji kao i pojačano delovanje protiv snaga sirijskog predsednika Bašara al-Asada, da „idućih sati ili dana“ odluči kakvu ulogu može igrati u borbi protiv IS.
Tampon zona na razmatranju
Francuska je u sredu objavila kako podržava zamisao o uspostavi tampon zone između Turske i Sirije, koja bi bila zaštićeno područje za izbjeglice, ali su i Hamond i Keri oprezno reagovali na taj predlog.
„Zamisao o tampon zoni je vredna razmatranja, treba je vrlo pažljivo proučiti“, rekao je Keri.
Američko ministarstvo obrane u sredu je saopštilo da tampon zona nije vojna opcija koja se razmatra u trenucima dok koalicija na čelu sa SAD nastavlja vazdušne napade u Siriji, ali i potvrdilo da je to tema razgovora s Turskom.
„To nije nova tema, ali sad nije među vojnim opcijama koje razmatramo. Ali, mislim da je to tema stalnih razgovora“, rekao je na konferenciji za novinare portparol Pentagona kontraadmiral Džon Kirbi.
Obama nastavlja napade
Američki predsednik Barak Obama ranije je rekao kako je uveren da će SAD nastaviti napredovanje u borbi protiv ISIL.
Obama je na sastanku sa zapovednicima američke vojske rekao da će SAD nastaviti vazdušne napade u Iraku i Siriji zajedno sa svojim međunarodnim partnerima, preneo je AP.
Istaknuo je kako je „dobra vest što sada postoji konsenzus širom sveta da IS predstavlja pretnju svetskom miru“ i ponovio da se treba pozabaviti njihovim „varvarskim ponašanjem“.
IS je proglasila kalifat na zauzetom teritoriju Sirije i Iraka, a SAD su, uz podršku saveznika, počele napade pozicija te skupine u Siriji 23. rujna.