NASTAVNICI UMIRU PRED UČENICIMA I ŠIRE ZARAZE: Zašto u Srbiji nisu obavezni lekarski pregledi za vaspitače?
Prosvetari prilikom zapošljavanja dostavljaju lekarsko uverenje, i ono važi od dana zasnivanja radnog odnosa pa do penzije, ali se u međuvremenu njihova radna sposobnost ne proverava.
U Srbiji ne postoji obaveza da vaspitači, učitelji, nastavnici i profesori idu na obavezne redovne sistematske preglede. Ova obaveza je, naime, postojala do 2005. godine kada je ukinuta, tako da dokaz o zdravlju, odnosno lekarsko uverenje, svi zaposleni u prosveti prilažu samo prilikom zapošljavanja i ono važi do kraja njihovog radnog veka.
Nastavnica geografije Slavica Petrović (45), koja je u septembru u Osnovnoj školi "Miroslav Antić" u Beogradu umrla naočigled svih učenika, i učitelj M.M. (63) iz OŠ "Kralj Petar Prvi" koji je 2012, ni ne znajući da je ima, zarazio 14 dece tuberkulozom, dovoljni su da se ovi pregledi vrate kao obaveza.
Sa time se slažu i zaposleni u prosveti, ali i stručnjaci koji se bave medicinom rada.
OVAKO SU OBRENOVAČKI ĐACI JUTROS DOČEKANI: Na školskoj ogradi osvanuo grafit mržnje!
PRIČA BEOGRAĐANINA KOJA ĆE VAS ZAPREPASTITI: Moja žena u KREVETU stalno doziva nekog Stefana
Lekarski pregledi makar jednom godišnje
Direktor Instituta za medicinu rada Srbije "Dr Dragomir Karajović", Aleksandar Milovanović napominje da se treba izboriti da poslodavac zaposlene šalje na lekarske preglede jednom godišnje ili jednom u dve, tri godine, a na mestima sa povećanim rizikom i na šest meseci.
– Problem je što naši ljudi ne shvataju da je preventiva jeftinija, odnosno da jedan dinar uložen u preventivu kasnije uštedi 16 dinara. Ono što moram da istaknem jeste da direktori škola imaju svest o tome, bar tri puta nedeljno dobijam upite od njih da se zaposlenima proveri zdravstveno stanje i oceni njihova radna sposobnost – kaže dr Milovanović.
Jasna Janković iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, podseća da je ova obaveza nekada postojala, i ističe da ju je potrebno opet vratiti.
– Obaveza redovnih sistematskih pregleda prosvetara ne postoji. Postojala je pre desetak godina ali se, u međuvremenu, ništa po tom pitanju nije promenilo. Danas postoji samo obaveza da lekarsko uverenje dostavlja svako ko se prvi put zapošljava ali, kao što znate, to je obaveza svakog zaposlenog u zemlji, ne samo prosvetara – kaže Jankovićeva.
Prema njenim rečima, nije retkost da preglede organizuju sindikalne organizacije, ali je svakako neophodno da se to sistematski uredi.
– Svako ko radi sa ljudima treba da vodi računa o sebi koliko god može. Ne mislim da su prosvetni radnici sada istureniji, treba da budu tretirani kao i svi drugi, ali ako već težimo tome da se ugledamo na svet onda su ti pregledi neke od obaveza. Ovo je na neki način ženska, odnosno profesija u kojoj je više žena, a koje zahtevaju ozbiljne preglede za razne stvari. U Skandinaviji se dobija poziv i ako slučajno ne odete na pregled kazna je tolika da vam više nikada neće pasti na pamet da ne odete. Dakle, to nije nemoguće organizovati, već je samo potrebna želja – objašnjava ona za Telegraf.