Navodni sirijski vazdušni napad na ISIL u Iraku zapadni mediji nazivaju "brutalnim napadom na civile"
Ove nedelje su nepoznati vojni avioni izveli niz vazdušnih napada na iračke gradove uz granicu sa Sirijom, koji su pali u ruke terorističke organizacije ISIL. Međutim, ko je izveo vazdušne napade još uvek nije poznato. Pojedini izvori iz Iraka sugerišu kako su napad izvele američke vazduhoplovne snage, što su SAD odmah demantovale. Nakon toga su se pojavile informacije da iza napada stoje sirijske snage, no, Damask je te navode takođe opovrgnuo. Ko su "dobri" a ko "loši" momci?
Međutim, izgleda kao da je počeo da se stvara medijski konsenzus oko toga da su iza napada ipak stajale sirijske snage, mada nikakav konkretan dokaz nije ponuđen, osim izjava pojedinih "neimenovanih svedoka".
Irak tvrdi kako u potpunosti kontroliše svoj vazdušni prostor te kako nije tačno da su sirijski vojni avioni izveli bilo kakav napad na njihovoj teritoriji. Naravno, može biti da iračke vlasti skrivaju tu informaciju, te da su zapravo dali prećutno odobrenje sirijskim snagama da udare na položaje ISIL terorista.
Čak i da su sirijske snage izvele taj napad, zar to ne bi trebalo pozdraviti kao faktor koji doprinosi borbi protiv ofanzive ISIL terorista? Zar nije cilj zaustaviti ekstremiste od uspostavljanja Kalifata na prostoru Iraka i Sirije? Barem formalno takav stav zastupa i Vašington, a sam predsednik Obama nazvao je ISIL "terorističkom organizacijom koja preti celom regionu".
Stoga, ako su sirijske snage odlučile da pomognu u toj borbi i na prostoru Iraka (i dalje nema dokaza za to), valjda je za očekivati da se takakv akt smatra pozitivnim. No, izgleda da nije baš tako. Navodni napad sirijskih snaga CNN naziva "brutalnim napadom na civile", prenoseći izjavu lokalnih funckionera koji tvrde da je u napadu ubijeno najmanje 57 civila, a ranjeno oko 120.
Isti izvori prenose kako su sirijski vojni avioni izveli niz napada na iračke pogranične gradove u zapadnoj provinciji Anbar, koji su pali u ruke ISIL terorista. Jedan od pripadnika provincijskog veća pokrajine Anbar, Sabah Karkout, rekao je za CNN kako su sirijski vojni avioni pogodili tržni centar, benzinsku pumpu i druge lokacije u gradovima Rutba, al-Valid i Al Kaim. "Sirijski režim je izveo varvarske napade protiv civila u provinciji Anbar", rekao je Karkout. "Siguran sam da su sirijski vojni avioni jer su imali sliku sirijske zastave. Uz to, pojavili su se iz Sirije i vratili su se u Siriju".
Možda, čisto radi kredibiliteta, novinari CNN su mogli da pitaju gospodina Karkouta što misli o činjenici da se ti isti gradovi sada nalaze pod kontrolom ISIL? Ili se može pretpostaviti da ga taj podatak nešto naročito ne zabrinjava!
Da pojedini lokalni funcioneri podržavaju ISIL teroriste i nije nikakva tajna. Isti su im praktično otvorili vrata gradova, odigravši klasičnu ulogu petokolonaša. Ono što zabrinjava je činjenica da CNN, ovu poprilično neproverenu vest, na svojoj naslovnoj strani prezentuje sledećim naslovom: "Varvarski napad: sirijski vojni avioni napadaju Irak", prenosi Advans.
Dalje, ako su sirijski avioni zaista napali uporišta ISIL, to su mogli da urade samo uz koordinaciju sa iračkim vlastima. Da u vazdušnim napadima redovno ginu civili je činjenica koja bi SAD trebala da bude itekako poznata, no i sama pogibija civila je u ovakvim situacijama itekako spekulativna, jer pro-ISIL akteri će biti i više nego spremni da sve ubijene militante predstave jednostavno civilima, što je itekako postao standard tokom rata u Siriji.
Ako su SAD toliko zabrinute oko preciznosti sirijskih snaga, onda bolje neka im dostave svoje obaveštajne informacije o položajima ISIL terorista? To bi im svakako pomoglo u borbi protiv, navodnog, zajedničkog neprijatelja. No, možda je problem u tome što SAD još uvek ne znaju da li im je ISIL neprijatelj ili prijatelj.
Portparol iračke vojske, General Kasim Ata, demantovao je informaciju da su sirijski avioni izveli napade. "Mi poznajemo svoj vazdušni prostor. Nismo zabeležili nikakvu infiltraciju stranih lovaca, a svi vojni avioni i helikopteri koji lete iznad Iraka su irački", rekao je general u razgovoru za CNN.
Dakle, CNN je imao više direktnih informacija na raspolaganju, a službeni portparol vojske je svakako viša funkcija od nekog tamo sporednog funcionera na granici sa Sirijom.
Ovo je svakako još jedna odlična lekcija moderne propagande, koja se ne služi lažima, ali "usmeravanje istine" joj je postao specijalitet.