Nemačka- obećana zemlja za imigrante
Preko agencija za zapošljavanje u inostranstvu, u seoskim područjima Nemačke stranci mogu lako da se zaposle. Inženjeri, medicinski radnici, IT stručnjaci, zanatlije, imaju najveće šanse i za posao u gradovima, dok su društvene nauke "nezanimljive".
Naša Nacionalna služba za zapošljavanje ima ugovor s nemačkim biroom rada, pa medicinski radnici iz Srbije mogu tako da pronađu posao u Nemačkoj. Ostali mogu i preko agencija za zapošljavanje u inostranstvu. Kako su rekli u nekima od njih, poslovi u Nemačkoj su mahom plaćeni od 800 do 6.000 evra, a stan i hrana su u većini slučajeva obezbeđeni. Agencije ne naplaćuju proviziju od kandidata, već od firme poslodavca.
Tražene profesije
IT stručnjaci
Inženjeri
Lekari
Medicinske sestre
Građevinski radnici
Varioci
Štefen Kronert iz Berlinskog instituta za stanovništvo i razvoj kaže da je obično prvi uslov poslodavaca dobro znanje nemačkog jezika, mada ne mora da bude presudno. On priznaje da u praksi “stariji od 45 godina, čak i Nemci, teško nalaze posao”.
Stranci mogu da pokušaju sami da nađu poslodavca koji ima neku upražnjenu poziciju u firmi. Ako je on voljan da ih zaposli bez državljanstva, obično mora umesto njih da aplicira i za radnu dozvolu.
U pronalaženju posla važnu ulogu igra i diploma kandidata, pa tako oni koji su završili filozofiju, sociologiju, jezike, političke nauke, novinarstvo, književnost i umetnost teško će naći posao u struci. Moguće je da se zaposle na poslovima bliskim njihovoj struci. Međutim, većina tih poslova je loše plaćena i radi se preko povremenih angažmana, kaže naš sagovornik. Najlošije prođu oni koji nemaju nikakve kvalifikacije, dodaje on, ili oni koji imaju diplome koje u Nemačkoj nisu priznate. Oni mogu da rade samo na nisko uslužnim pozicijama od kojih se teško preživljava. Procedure za nostrifikovanje diplome su komplikovane, objašnjava Kronert.
Statistika:
oko 100.000 negovateljica iz istočne i jugoistočne Evrope radi u Nemačkoj
13 odsto više imigranata živelo je u Nemačkoj u 2012. u odnosu na 2011.
44% je udeo imigranata sa fakultetskom diplomom u 2009.
1.081.000 imigranata živelo je u Nemačkoj 2012.
30% je udeo imigranata sa fakultetskom diplomom u 2005.
Preko 80.000 useljenika je iz bivše Jugoslavije
Nemačka nema šta da se žali na useljenike
Veliki nemački gradovi, kao što je Berlin, Manhajm ili Duizburg moraju da se izbore sa prilivom siromašnih doseljenika iz Rumunije i Bugarske. Došljaci iz najsiromašnijih zemalja Evropske unije useljavaju se u jeftine nekretnine i primaju dečiji dodatak od 190 evra mesečno po detetu. To možda nije mnogo za jednog Nemca, ali za mnoge od tih imigranata, to je više od onoga što će zaraditi kod kuće. Čak i ako posle tri meseca moraju da odu jer nisu našli posao, isplati im se da redovno putuju u Nemačku i uzimaju novac.
Istovremeno, iz izveštaja Evropske komisije o uticaju useljenika na budžet članica Evropske unije proizilazi da razloga za zabrinutost nema. Evropska komisija tvrdi da doseljenici iz ostatka Evropske unije čine manje od pet odsto korisnika socijalne pomoći u Nemačkoj – kao i u Finskoj, Francuskoj, Holandiji ili Švedskoj. Većina imigranata živi u porodicama gde makar jedan član domaćinstva radi, navodi se u izveštaju: "Postoji malo dokaza" da je glavna motivacija Evropskih građana za migraciju dobijanje državne pomoći. Važniji razlozi su posao ili porodične veze."
Dva pasoša za decu imigranata u Nemačkoj
Nemačka vlada usvojila je zakon po kojem deca imigranata više neće biti primorana da biraju između nemačkog i državljanstva svojih roditelja. Do sada su deca imigranata, rođena u Nemačkoj, morala da između 18. i 23. godine izaberu državljanstvo, a to je najviše pogađalo tursku zajednicu u Nemačkoj.
Zakon koji je usvojila vlada, sada treba da usvoji i parlament nakon čega će osobe koje su rođene i odrasle u Nemačkoj moći da zadrže dva pasoša. Dogovoreno je i da se taj zakon primenjuje na osobe koje su do svoje 21. godine živele u Nemačkoj najmanje osam godina, koje su provele šest godina u školi ili su završili školovanje.