Nikolić: Svako ko je odabrao Savin put zaslužuje zahvalnost države
BEOGRAD- U Narodnom pozorištu večeras je održana svečana Svetosavska akademija, sa koje je predsednik Srbije Tomislav Nikolić poručio da se veličina jednog naroda ne gleda po njegovoj brojnosti, niti teritoriji, već po tome koliko je taj narod iznedrio iz sebe svetitelja i ugodnika božijih.
"Naš narod iznedrio je Svetog Savu, a možda ni danas nije dovoljno svestan njegove veličine. Samo kada bi svako na svetu rastao u čoveka držeći se Savinih poruka, bilo bi manje zla, manje neznanja, a više ljubavi i dobrote", rekao je predsednik Srbije.
On je dodao da je Sveti Sava znao za staru mudrost - da je budućnost države onakva kakva joj je pedagogija.
"Zato je Sveti Sava gradio škole i bolnice, crkve i manastire, pisao, donosio knjige iz sveta u Srbiju, da uči, prosvećuje narod, pa je tako i za svoje doba stvarao modernu državu" podvukao je Nikolić.
Prema predsednikovim rečima, biti prosvećen ne znači samo biti obrazovan: "To je razumeo Sveti Sava, a nikada kao danas nije bilo tako mnogo onih koji to još uvek ne razumeju".
Savremeno shvatanje prosvećenosti svodi prosvetu manje-više na školsko obrazovanje, pragmatično znanje i konkretno učenje, rekao je Nikolić i dodao da se svetosavski tip prosvete razlikuje ne samo što pridaje izuzetan značaj moralnom obrazovanju i oblikovanju ljudske ličnosti, nego i po samim osnovama vaspitanja, po poimanju ljudske ličnosti i ljudske zajednice i njihovog krajnjeg naznačenja.
"Prosvećenost je skup hrišćanskih i ljudskih uzvišenih vrednosti, prosvećenost je učenje o svekolikoj kulturi življenja. To je više od učenosti - ona je sistem vrednosti u kom je odnos prema sebi i drugima uvek odnos prema jednakima, odnos tolerancije i prihvatanja različitosti," rekao je Nikolić.
On je istakao da je raznolikost među kulturama, državama, narodima bogatstvo. "Zašto da ostanemo siromašni odbijajući da upoznamo druge i ne dajući drugima priliku da upoznaju nas. Zato je Sveti Sava prvi srpski učitelj, ali i prvi srpski prosvetitelj" kazao je predsednik Srbije.
Nikolić se obratio prosvetnim radnicima rečima da svako ko je za svoj poziv izabrao da sledi Savin put, bude učitelj, vaspitava najdragocenije što imamo - našu decu, tako oblikuje budućnost države i društva, te da je odabrao ne poziv, već način života.
"Odabrao je da bude misionar i posvećenik, da u sistemu vrednosti prvinu uvek čini učenje Savino, u kom su dobrobit đaka i napredak naroda iznad svake druge vrednosti. Zato zaslužuju divljenje i zahvalnost države. Zato i država očekuje da budu primer, da im učionica bude svetilište, da iznad svake muke i teškoće bude interes učenika," rekao je Nikolić.
Kako tvrdi, u našoj istoriji bilo je i težih vremena od sadašnjeg i koliko god teško bilo, učitelji su stvarnost delili sa svojim narodom i državom nalazeći se među decom, u školama...
"Uspešni smo kao učitelji tek kada nas naši đaci prevaziđu, kad postanu bolji od nas," istakao je Nikolić.
Profesori su, kako je rekao, u našoj istoriji istinski junaci, heroji, ličnosti čiji primer bi svi današnji prosvetari sa ponosom trebalo da slede. Predsednik je poručio da su od njih, kojima je učionica drugi dom velika očekivanja države i društva.
"Budite ponosni na istoriju Srbije koju su ispisivali i srpski učitelji i profesori. Budite ponosni na tradiciju koju nasleđujete, nađite snagu u učenju Svetog Save i primerima svojih predaka, da u našem dobu koje jeste vek znanja i nauke Srbija ide u korak sa vremenom i svetom," zaključio je Nikolić.
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srđan Verbić rekao je da je priča o obrazovanju oduvek bila priča o sudaru generacija.
"Da bi se dosegle vrednosti koje je na ovim prostorima pre osam vekova utemeljio Rastko Nemanjić, danas kada su društvene promene brže nego ikad, moraju se najpre pomiriti generacije", istakao je Verbić.
Prema njegovim rečima, ljudi koji su gradili naše škole imali su viziju Srbije kao zemlje znanja, po čemu će je prepoznavati i ceniti. On je podsetio na iskustva iz prošlosti istakavši da upravo primeri iz života Rastka Nemanjića pokazuju da se u najtežim vremenima situacija može preokrenuti na način da se postave temelji snažne, dragocene i trajne ustanove.
Kako je naglasio, činjenica da se nalazimo u teškim vremenima ne može nam biti izgovor da ne učinimo ništa. Ako se obrazovna praksa ne prilagodi zahtevima modernog doba, ne samo da nećemo postati zemlja znanja, već ćemo zajedno sa obrazovanjem izgubiti i šansu za privredni oporavak ali i svoju kulturu i identitet, tvrdi Verbić.
"Iza nas je niz pompezno najavljivanih reformi prosvete koje nisu ostvarivale željene efekte. Ove neuspele reforme nisu u dovoljnoj meri bile zasnovane na činjenicama i razumevanju onoga što jesu problemi. Vreme je da naučimo još jednu važnu istorijsku lekciju - da ne možemo popraviti obrazovanje revolucionarnim promenama,", istakao je Verbić.
On je rekao da je nama neophodna evolucija obrazovnog sistema koji treba postepeno prilagođavati novim izazovima savremenog života. Kako bi se postigao ovaj dugoročni cilj, neophodno je da društvo transformiše svoj odnos prema obrazovanju i prema tradicionalnim ulogama koju u školi imaju nastavnici, đaci, roditelji i država, kazao je Verbić.
"Naš prvi korak je da vratimo đaka u središte svih zbivanja. Škola postoji zbog đaka. Naše škole moraju đaka da pripreme za rad i za život, tako što će ga naučiti da neprekidno uči, kako u školi, tako i izvan nje. Mi želimo đake koji znaju da sve od njih zavisi, koji znaju da niko ne može da uči umesto njih samih, koji su svesni da su najodgovorniji za sopstveno obrazovanje," naveo je Verbić.
Kako tvrdi, drugi korak je vraćanje ugleda prosvetnim radnicima, da se podstaknu i motivišu, da se njima samima vrati vera da znanje jeste moć.
"Želimo da čujemo glas nastavnika prilikom donošenja odluka o obrazovnoj politici, ali i o drugim važnim društvenim pitanjima. Želimo da imamo što više nastavnika koje će zbog njihovog požrtvovanja, posvećenosti i znanja, cela Srbija poznavati po imenu," kazao je Verbić.
Prema njegovim rečima, treći korak je da se roditelji mnogo više uključe u proces obrazovanja i vaspitanja.
Verbić je istakao da je najvažnija poruka da obrazovanje ne sme ostati zatvoreno samo u škole. Kako je rekao, celoživotno obrazovanje, neprekidno usavršavanje i učenje moraju biti naši odgovori koje kao društvo imamo u ovim teškim vremenima.
Svetosavsku akademiju u Narodnom pozorištu organizovalo je ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, a prisustvovali su ministri Vlade Srbije, narodni poslanici, princ i princeza, predstavnici tradicionalnih crkava i verskih zajednica, diplomatskog kora, Vojske Srbije, rektori Univerziteta, nastavnici, učenici, predstavnici sindikata prosvete, kao i dobitnici Svetosavske nagrade za 2014. godinu, a održan je prigodan scensko-muzički program.