HRVATI PRIZNALI: Srpska diplomatija uspešnija od naše, jedan poziv iz Srbije pokvario godišnjicu ''Oluje''
Hrvatska je doživela diplomatski poraz od Srbije što ostavlja “gorak ukus” proslave 20. godišnjice 'Oluje', a zvaničnom Zagrebu je posebno bolno držanje američke strane - ključne saveznice u toj akciji.
SAD su, naime, uprkos snažnom lobiranju odbili da pošalju svoje vojnike da neposredno učestvuju na paradi u Zagrebu.
"Srpska diplomatija pokazala se sposobnijom i uspešnijom od hrvatske, koja je sve svoje saveznice u NATO savezu pozvala da pošalju svoje vojnike na veliku vojnu paradu povodom 20. godišnjice 'Oluje' 4. avgusta, ali je zahvaljujući upravo snažnom pritisku Srbije, naišla na izuzetno hladan odziv", piše riječki dnevnik.
Hrvatskom pozivu se, kako se navodi, jedino odazvala susedna Slovenija, ali je potom i ona promenila mišljenje i otkazala učešće u zagrebačkom mimohodu.
Slovenačka ministarka se zanela
Slovenačka ministarka odbrane Andreja Katič je početkom sedmice potvrdila da Slovenija na vojnu paradu šalje u Zagreb 10 gardista i tri aviona tipa Pilatus, ali se ubrzo pokazalo da se, ministarka zaletela, navodi list.
Promenu mišljenja u Ljubljani objasnili su činjenicom da je reč o 'osetljivom spoljnopolitičkom pitanju' za Sloveniju, za koju su odnosi u jugoistočnoj Evropi od 'strateškog značaja'.
Slovenačko učešće ne bi bilo primereno
Navodi se da je slovenački premijer Miro Cerar dodatno pojašnjavao da slovenačko učešće ne bi bilo primereno, jer ni Slovenija ne organizuje vojne parade, 'pa ne treba ni da učestvuje u onima koje drugi organiziraju'.
Štaviše, piše list, Cerar je tvrdio da je reč o "nesporazumu, jer su u Ljubljani najprije pomislili da se parada u Zagrebu održava u okviru NATO-a, a naknadno su shvatili da to nije tačno i da je reč o “proslavi posebnog tipa, na kojoj vojna prisutnost Slovenije ne bi bila primerena”.
Dačićev poziv presudio?!
Novi list ukazuje, međutim, da je otkazivanje Slovenije usledilo nakon samo jednog telefonskog poziva ministra spoljnih poslova Srbije Ivice Dačića, koji je ovih dana kontaktirao Ljubljanu, baš kao, kako se navodi, i druge evropske prestonice.
List podseća na izjavu Dačića da će učešće drugih država na paradi u Zagrebu Beograd smatrati 'antisrpskim'.
Hrvatska će se, navodi list, morati suočiti sa činjenicom da su sve njene evropske i atlantske saveznice, ponajpre one glavne, poput SAD, Nemačke i Velike Britanije, dobre odnose sa Srbijom i potrebu da ne naljute tu zemlju, koja nije članica EU i NATO-a, pretpostavili 'savezničkim' 'partnerskim' sa Hrvatskom.
“Za Hrvatsku je posebno bolno držanje američke strane - ključne hrvatske saveznice u vreme Oluje - koja je uprkos snažnom lobiranju hrvatske strane odbila da pošalje svoje vojnike da neposredno učestvuju na paradi u hrvatskoj prestolnici”, navodi list.
Dodaje se da su Amerikanci pokušali to odbijanje da amortizuju objašnjenjem da će na paradi, pored američkog ambasadora, biti i dva američka generala, što je “najviši nivo američkog učestvovanja dosad”, kao i “odraz snage prijateljstva i partnerstva između SAD i Hrvatske”.
Ipak, američko 'učešće' na paradi sa svečane tribne je jedno, dok bi marširanje američkih vojnika rame uz rame s hrvatskim na samoj paradi bilo nešto sasvim drugo, čega su svesni i Zagreb i Vašington, ali i Beograd, piše Novi list.