(MAPA) ETNIČKO ČIŠĆENJE: Zašto se ćuti o američkom planu B za Siriju?
Turska već nekoliko godina pokušava da izdejstvuje stvaranje tampon zone i uspostavljanje zone zabranjene letova u Siriji kako bi oslabila režim Bašara el Asada i podržala one koji bi da svrgnu sirijskog predsednika, kaže analitičar Instituta za nacionalnu bezbednost Izraela Šlomo Brom.
- Ankara se više puta obraćala Sjedinjenim Američkim Državama s ovakvim molbama, ali sada strahuje da bi Kurdi mogli da uspostave kontrolu nad celom tursko-sirijskom granicom. Turska ne želi to da dozvoli. Ako Ankara zbog toga bude preduzela neke korake, Vašington će biti prinuđen da je podrži - navodi ovaj vojni stručnjak u intervjuu za RT.
Prema njegovom mišljenju, podela Sirije je praktično već počela.
- Na severu zemlje formirana je kurdska autonomija. Neki regioni su se našli u rukama raznih sunitskih organizacija, uključujući DAEŠ. Druge teritorije su pod kontrolom sirijskih vlasti - naveo je Brom i naglasio da pritom nema reči o etničkoj podeli ove zemlje.
- U oblastima koje kontroliše Asadova vlada živi veliki broj sunita. Podela Sirije po etničkom principu mogla bi da izazove masovna etnička čišćenja što je, razumljivo, grubo narušavanje ljudskih prava i svih opšteprihvaćenih normi. Ja ne bih savetovao da se ide ovim putem - naveo je stručnjak, prenosi Sputnjik.
Bivši predstavnik Ujedinjenih nacija u Siriji Muhtar Lamani takođe smatra da bi podela Sirije bila katastrofa.
Odgovarajući na pitanje RT čemu bi mogla da dovede "podela Sirije" koju razmatraju SAD kao rezervni plan u slučaju da primirje u zemlji ne bude postignuto, Lamani je rekao: "Kategorički sam protiv bilo kakve podele Sirije. Suočili smo se s istim problemom posle invazije na Irak. Ne, podela zemlje bi bila katastrofa".
Primer: Nezavisni Kurdistan sa svim teritorijama na kojima žive Kurdi.
Prema njegovom mišljenju, nije jasno ko bi priznao nove granice. Kao drugo, u pojedinim oblastima stanovništvo je veoma šaroliko, izmešano.
- Ako se opet kao primer uzme Irak, videćemo da je grad broj jedan po broju Kurda u zemlji – Bagdad. Tamo živi više Kurda nego u samom Erbilu. Ne, moramo da sačuvamo celovitost nacije. Kategorički ne odobravam politiku razdvajanja religioznih zajednica. Umesto toga moramo da radimo nad ustavom koji bi podržavao pluralizam i koji bi bio zasnovan na građanskom društvu. Upravo je to sada potrebno na Bliskom istoku. Sve ove religiozne zajednice živele su zajedno hiljadama godina, zbog čega bi sada bilo potrebno usvajati ovakvu odluku. Ne, oni koji insistiraju na ovom rešenju biraju put razaranja zemlje - naglasio je bivši predstavnik UN u Siriji.
Podsetimo, list Gardijan ranije je saopštio da SAD razmatraju "plan B" koji podrazumeva i mogućnost podele Sirije ukoliko propadne primirje.