Od ljudske kože napravili matične ćelije
Lekari i pored ovog istraživanja, sumnjaju u tehnologiju koja može zakomplikovati proces kloniranja beba.
Studija koju je radio dr Čarls Vasanti, u Bostonu, potvrđuje lansiranje novog leka – tim stručnjaka je uspeo da razviju matične stanice od stanica ljudske kože koju su dobili od ljudskog tkiva, koje je generalno namenjeno za posebna medicinska istraživanja.
Naučnici otkrivaju da se stanice ljudske kože mogu pretvoriti u matične ćelije, koje se potencijalno mogu razviti u potpuno razvijene embrione. Proces nastanka je vrlo jednostavan - polusatnim natapanjem u rastvorenoj limunovoj kiselini.
Rezultati su objavljeni zahvaljujući eksperimentima, rađenim na miševima, mada lekari tvrde da se ceo postupak može ponoviti i na ljudima.
Stvaranje mišjih embriona dokazalo je naučnicima da su matične stanice "pluripotentne", što znači da se mogu razviti u bilo kakvu vrstu tkiva odrasle životinje.
Pročitajte i:
Naučnici stvorili providnog miša za potrebe istraživanja
ISTRAŽIVANJE: Ljudski mozak se najviše razvija u prvim danima života
Upotreba pluripotentnih matičnih stanica u medicini omogućila bi regenerisanje obolelih organa i tkiva injekcijama stanica koje su dobijene od pacijentove krvi ili kože, čime se izbegava mogućnost da organizam odbaci novo tkivo kao strano.
No, neki lekari pokazali su sumnju kako bi se ista tehnologija mogla zakomplikovati u pokušaju kloniranja beba, objavljuje hrvatski portal jutarnji.hr.