Odbijeni svi amandmani na izmene Zakona o javnom informisanju
Skupština Srbije počela je danas razmatranje amandmana na izmene Zakona o javnom informisanju kojima se predviđa produženje roka za privatizaciju medija u vlasništvu države i lokalnih samouprava, kao i nastavak njihovog budžetskog finansiranja.
Na te izmene zakona podneto je 35 amandmana, a izmenama se predviđa produženje roka za privatizaciju medija do 31. oktobra.
Predviđeno je i da iz budžeta Srbije dodatno bude izdvojeno oko 107 miliona dinara za finansiranje novinske agencije Tanjug i Radio Jugoslavije (Međunarodnog radija Srbije).
Prvobitno je rok za privatizaciju medija bio 1. jul, a sada je taj datum određen kao rok za objavljivanje javnog poziva za prodaju kapitala. Ukoliko do 1. jula ne bude objavljen poziv za prodaju kapitala, prodaja će biti obustavljena, a mediji će biti privatizovani prenosom akcija zaposlenima.
Odbor odbio sve predloge
Odbor Skupštine Srbije za kulturu i informisanje nije danas prihvatio nijedan od 35 amandmana podnetih na izmene Zakona o javnom informisanju i medijima.
Poslanici Skupštine Srbije danas razmatraju amandmane na predložene izmene zakona koje kao novi rok za privatizaciju medija u državnom vlasništvu navode 31. oktobar i predvidjaju zabranu finansiranja iz javnih prihoda onih medija za koje do 1. jula ne bude objavljen javni poziv za prodaju kapitala.
Za koga važi zabrana finansiranja iz javnih prihoda?
DS je amandmanom predlažila da se zabrana finansiranja medija iz javnih prihoda od 1. jula ne odnosi na medije kod kojih se proces privatizacije nastavlja podelom besplatnih akcija zaposlenima.
Ta stranka traži da se oni finansiraju sve do završetka preregistracije kod Agencije za privredne registre, a najkasnije do 31. decembra 2015. godine, podsećajući da taj postupak traje najmanje 60 dana.
DS je zatražila i da se mediji koji emituju program na najmanje dva jezika ne prodaju do 31. oktobra a da se njihov kapital prenese na nacionalni savet na čijem jeziku se taj program emituje.
Šefica poslanika SPS Dijana Vukomanović podnela je amandman kojim bi se kao rok za prestanak važenja Uredbe o Saveznoj javnoj ustanovi Radio Jugoslavija odredio 31. oktobar, umesto 31. jul, kako je predvidjeno izmenama Zakona o javnom informisanju i medijima.
Sa tim rešenjem su saglasni i poslanici SDS i DS, koji su amandmanima takodje predložili taj datum, dok je poslanik Pokreta za preokret Janko Veselinović mišljenja da bi taj rok trebalo da bude 31. decembar 2015. godine.
Veselinovićev predlog je i da se za godinu dana odloži rok za javni poziv za prodaju kapitala medija, odnosno do 1. jula 2016. godine, i da tek od tog datuma treba zabraniti finansiranje izdavača medija iz javnih prihoda.
Predložio je i da Zakon o javnom preduzeću Novinska agencija Tanjug prestane da važi danom zaključenja ugovora o prodaji, a najkasnije 1. jula 2016. godine, umesto 31. oktobra ove godine kako je predvidjeno izmenama zakona.
SDS predlaže da se zabrana finansiranja izdavača medija za koje nije objavljen poziv za prodaju, umesto od 1. jula ove godine, primenjuje od 1. oktobra 2016. godine.
Ta stranka traži da se zabrana finansiranja iz javnih sredstava za one medije koji ne nadju kupca do 31. oktobra primenjuje od 1. februara 2017. godine, kako bi se do tada mediji čije će akcije biti prenete na zaposlene konsolidovali i uspostavili efikasne mehanizme upravljanja.
LSV: Prenos akcija bez naknade
Poslanici LSV traže da se zakonom propiše da izdavač medija, ukoliko je objavljen javni poziv za njegovu privatizaciju, može do 10. jula dostaviti obrazloženi zahtev nadležnoj agenciji za prenos akcija bez naknade, tako da se njegov celokupan kapital privatizuje prenosom akcija zaposlenima.
LSV objašnjava da će mediji koji su na vreme predali dokumentaciju time biti dovedeni u isti položaj sa medijima koji to nisu učinili, a čiji se kapital privatizuje na isti način, prenosom akcija.
Poslanici kluba SDA Sandžaka-Partija za demokratsko delovanje predložili su preciziranje odredbe o kontinuitetu medijskih sadržaja posle privatizacije, tražeći da Agencija za privatizaciju i nacionalni saveti nacionalnih manjina kontrolišu ispunjenje ugovornih obaveza kupca o održavanju udela programskih sadržaja od javnog interesa na jezicima nacionalnih manjina.
Poslanici Nove stranke predložili su brisanje svih članova predloženog akta.
Pogledajte i: