ODBOR UN: Srbija da garantuje prava prisilno nestalih osoba
LONDON - Nevladina organizacija Amnesti internešnel (AI) podržala je danas zaključne ocene Odbora UN za zaštitu osoba od prisilnog nestanka, koji je pozvao Srbiju da garantuje prava prisilno nestalih i njihovih porodica.
Prema zaključcima Odbora, kako je naveo AI u saopštenju, Srbija nije uspela da pred lice pravde dovede sve osobe odgovorne za prisilne nestanke i prekršila je i svoju dužnost da poštuje i zaštiti prava preživelih žrtava prisilnih nestanaka, uključujući i rodbine nestalih.
Odbor, prenosi AI, ističe da Srbija "treba da osigura da se svi slučajevi prinudnih nestanaka počinjenih u kontekstu prošlih oružanih konflikata sveobuhvatno i nepristrasno istraže bez odlaganja i da svi oni za koje se utvrdi odgovornost, uključujući komandne oficire i civilne vođe, kazne u skladu sa težinom zločina".
AI je napomenuo da je vlada Srbije nedavno odbacila optužbe vezane za odgovornost za ubijanje kosovskih Albanaca na Kosovu, čija su tela pronađena u masovnoj grobnici u Rudnici kod Raške.
Ova nevladina organizacija posebno pozdravlja napomene Odbora o potrebi da se "sudi svim odgovornima za prebacivanje tela kosovskih Albanaca ubijenih 1999. godine, na mesta koje je koristilo Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije, među kojima su Batajnica, Petrovo Selo i Rudnica, kao i jezero Perućac".
Odbor je, prenosi AI, istakao i obavezu Srbije da poštuje prava rodbine nestalih i, navodeći da su većina rodbine žene, pozvao na primenu sveobuhvantnog sistema reparacije.
Odbor je takođe pozvao Srbiju da osigura da svi oni koji su pretrpeli direktnu bol kao rezulat prisilnog nestanka, treba da dobiju "medicinsku i fizičku rehabilitaciju". Odbor je dalje preporučio da prava rodbine treba da budu uključena i u sadašnji nacrt zakona o pravima ratnih veterana, ratnih veterana invalida, civilnih žrtava rata i njihovih porodica, naveo je AI.
Kako bi primenila ključne tačke preporuka, Srbija treba da usvoji zakon o kriminalizaciji prisilnih nestanaka, kao što je to definisano u Konvenciji, i primeni definiciju o žrtvama u članu 24 Konvencije, kaže se u saopštenju AI.
Odbor je razmotrio brojna pitanja koja ometaju napredovanje procesa istraga, i dao preporuke, među kojima su "obezbeđivanje ''dovoljnog osoblja, tehničkih i finansijskih resursa'' Kancelarije tužioca za ratne zlocine i suspendovanje vojnih oficira i civilnih funkcionera osumnjičenih da su učestvovali u sprovođenju prisilnih nestanaka", naveo je AI.
Odbor je, u svetlu izveštaja o pretnjama svedocima u procesuiranju slučajeva ratnih zlocina, zatražio istragu tih pretnji i zaplašivanja svedoka, kako bi se omogućio najveći mogući standard njihove zaštite, saopštio je Amnesti internešenel.
Od Srbije se traži, naveo je AI, da primeni sve preporuke Odbora i obešteti prava nestalih i njihovih porodica koje još čekaju pravdu i odštetu za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, počinjene u ratovima 90-tih godina prošlog veka.
Odbor, telo nezavisnih stručnjaka koje nadgleda kako države potpisnice primenjuju Konvenciju o zaštiti nestalih, dao je u petak ocenu i preporuku na osnovu razmatranja izveštaja Srbije o njenoj primeni Međunarodne konvencije za zaštitu svih lica od prisilnog nestanka, koju je Srbija ratifikovala maja 2011, naveo je AI.