Opada populacija ajkula: U nekim delovima sveta za čak 90%!
Sedam ugroženih vrsta ajkula i raža stavljene su pod bolju zaštitu donošenjem novih mera protiv ilegalnog i neodrživog ribolova koji je uslovljen međunarodnom trgovinom.
WWF - Svetski fond za prirodu pozdravlja ovaj istorijski korak kojim su pet vrsta ajkula i dve vrste raža od 14. septembra zaštićene Konvencijom o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divlje flore i faune (CITES), piše Životinje.rs.
Trgovina ovim vrstama biće pravno regulisana kako njihov opstanak ne bi bio doveden u pitanje.
- Ajkule su predatori koji su na samom vrhu lanca ishrane i imaju bitnu ulogu u održavanju ‘zdravlja’ okeana. Regulisanje trgovine je jako bitno radi očuvanja ovih vrsta, ali i kako bi i sam okean ostao produktivan - naglašava Endi Korniš, rukovodilac zajedničke inicijative za očuvanje ajkula WWF-a i TRAFFIC-a (Globalna mreža za praćenje prometa divlje flore i faune).
Zaštićene su vrste koje se nalaze na IUCN crvenoj listi ugroženih vrsta: karharinus, kučina, kao i tri vrste čekićare i dve vrste raža. Populacije ajkula širom sveta naglo opadaju, na pojedinim lokalitetima su smanjene za čak 90 odsto.
Ajkule su tražene zbog svojih leđnih peraja, mesa, kože, ulja iz jetre i hrskavice. Međutim, najveću pretnju ipak predstavlja izlov ajkula u azijskim zemljama zbog njihovih leđnih peraja.
Peraja karharinusa i čekićare su na ceni, kučina se uglavnom lovi zbog međunarodne trgovine njenim mesom, a raža je izuzetno tražena zbog svojih škrga koje se koriste za proizvodnju lekovitih napitaka u Kini.
Ova odluka će stupiti na snagu godinu i po dana nakon što su države potpisnice CITES Konvencije usvojile odluku.
- Prešli smo dug put kako bi pravno zaštitili ove vrste. Sada je neophodno da se zemlje pripreme za primenu novih mera zaštite - izjavio je dr Kolman O Krioden, stručnjak za divlje vrste biljaka i životinja pri WWF-u.
- Ova odluka predstavlja pobedu nauke nad politikom - smatra Korniš i dodaje da pravi rad tek predstoji, jer je neophodno da CITES-ova pravila počnu da se primenjuju i da ribarstvo postane održivo.
- Populacije pojedinih vrsta ajkula su već isuviše male da bi se dozvolio bilo kakav ribolov. U takvim slučajevima neophodan je period oporavka kako bi ove ajkule opstale - dodao je Korniš.
Prema izveštaju stručnjaka za ajkule pri IUCN-u (Međunarodna unija za zaštitu prirode) iz 2014., gotovo jedna četvrtina svih vrsta ajkula i raža je na ivici opstanka, što pokazuje da čovek predstavlja mnogo veću pretnju po opstanak ajkula, nego što ajkule mogu ugroziti čoveka.