"OPERIŠU" PO GROBLJU: Evo šta sve rade zbog 1.000 dinara
Prizor koji stanovnici Opova zatiču već treću godinu za redom izaziva u njima samo tugu i nemoć, jer ne mogu da spreče skrnavljenje grobnih mesta njihovih najbližih.
"Problem prave Romi iz romskog naselja koje se nalazi odmah pored groblja. Oni lome ograde, skidaju vrata, nose sve, sve što može da se skine. Nose i prodaju. Jednom su odneli 16 vrata na kovanim ogradama, drugi put tri ili četiri. Pisali smo čak i peticiju, skupljali potpise, ali nikada ništa nije preduzeto. Policija dođe, slika i to je to. Stvarno smo nemoćni", priča Nenad za naš portal.
Nose i nemoguće
"U početku su nam pravili problem sa domaćim životinjama, jer puste svinje da rovare. Čak i van groblja su odnosili sve što stignu. Pokrali su skelu u fabrici, protiv-gradnu opremu odneli, aluminijumska vrata sa velike trafostanice uzeli..."
Osim što kradu i uništavaju mesto na koje počivaju njihovi sugrađani, napadaju i nasrću na porodice preminulih i na samim sahranama.
"Kod zadušnica bukvalno moramo da vučemo patrolu policije sa sobom i da ih izbacujemo sa groblja, jer ne da uzimaju, nego otimaju. Jednom su srušili starije žene, babe, koje još ni ne dođu do grobnog mesta, ukradu im ceger. Ja sam imao dva slučaja gde sam se bukvalno potukao sa njima", pričaju nam nadležni iz JP Mladost koje je zaduženo za održavanje groblja u Opovu.
Na groblju je podignut zid u pokušaju sprečavanja ovakvih incidenata, ali su i tada našli način da nastave da od toga zarađuju.
U JKP "Pogrebne usluge" objašnjavaju da ovo groblje nije u njihovoj nadležnosti i da se u takvim situacijama uredno slučaj prijavi policiji koja dalje vrši istragu.
"Mi imamo i obezbeđenje i nije se tako nešto dešavalo, ali kada dođe do takve situacije porodica mora da plati obnovu. Mi ne odgovaramo za to što je ukradeno. Svako mora da vodi računa o svom grobnom mestu, to je kao svaka druga obaveza", objašnjavaju iz ovog preduzeća.
"Kad smo podigli zid, misleći da smo rešili problem, oni su ukrali kapiju groblja. Žalosno je što nam ljudi plaćaju održavanje mesta, a ne možemo da obezbedimo potpunu sigurnost", navode iz JP Mladost.
Smešna zarada - velika šteta
Šteta je za porodicu ipak mnogo veća. Osim sentimentalne vrednosti, u pitanju je i poveća suma novca, koju bi morali da daju za obnovu, od svote koju Romi dobiju za ukradeno gvožđe.
"Romi na tome što odnesu zarade od nekih 800 do 2.500 dinara, a da bi se to renoviralo potrebno je da plate majstora, materijal, da se to ofarba, postavi, a sve to ipak košta", objašnjavaju iz JP Mladost.