OREŠKOVIĆ POZIVA NA SMIRIVANJE TENZIJA: Dijalog u Hrvatskoj postaje sve oštriji i netolerantniji
Ne sme se zaboraviti prošlost, ali cilj mora biti bolja budućnost.
Hrvatski premijer Tihomir Orešković oglasio se na svom Fejsbuk profilu povodom tenzija u javnoj komunikaciji poslednjih dana i pozvao na smirivanje tona i fokusiranje na privredne probleme.
- Pluralizam je temelj demokratije. Pluralizam podrazumeva različitost mišljenja i dijalog. Nažalost, dijalog u hrvatskom javnom prostoru postaje sve oštriji i u njemu je sve manje tolerancije - naveo je Orešković, prenosi "Jutarnji list".
On je rekao da se ne sme zaboraviti prošlost ali da cilj mora biti bolja budućnost jer većina građana želi da razgovara o egzistencijalnim pitanjima.
Nažalost, to raspoloženje javnosti ne odražava se u prostoru javne komunikacije i u medijima, ocenio je hrvatski premijer.
- Očekujem od svih učesnika javne komunikacije da im tolerancija prema sagovorniku, činjenice i istina budu polazište s kojeg će voditi rasprave - zaključio je Orešković.
Prethodno je predsednik Srpskog narodnog veća i poslanik u Saboru Milorad Pupovac uputio pismo predsednici Hrvatske Kolindi Grabar-Kitarović, u kojem je upozorio na narastanje atmosfere netolerancije i poruke mržnje prema političkim, etničkim i drugim manjinama u Hrvatskoj.
Sve više slučajeva nasilja
U pismu na četiri strane, koje su dobili i Orešković, kao i predsednik Sabora Željko Reiner, Pupovac je nabrojao slučajeve pretnji koje iz desnih krugova trpe zagovornici antifašizma, a sve je više i slučajeva nasilja, od čega nije pošteđen ni on sam.
Predstavnici manjina su još u maju upozoravali na porast ksenofobije.
- Tada smo imali vrlo sadržajan razgovor s predsednicom, a kako je njena i ustavna dužnost da štiti ljudska prava i prava manjina, videvši da su negativne pojave sve češće, logično je bilo da se njoj obratimo - rekao je Pupovac.
Pupovac je upozorio da neki na političke rasprave o vladi i njenom programu odgovaraju kampanjom netolerancije i mržnje, a poruke pojedinih članova vlade i Sabora doživljavaju kao podsticaj i podršku za tu kampanju.
U pismu se navodi da je u protekle dve-tri nedelje više javnih osoba, novinara, glumaca, režisera, verskih vođa, političara, aktivista za ljudska prava i nevladinih organizacija "doživelo pretnje i izlive govora mržnje", a u slučaju aktiviste za ljudska prava Zorana Pusića prešlo se s reči na delo i, uz grafite u kojima mu se želi smrt, nožem su izbušene gume na njegovom automobilu.
PUPOVAC PORUČIO KOLINDI: Sprečite ksenofobiju, životi su nam u opasnosti!
Grabar-Kitarović je u odgovoru Pupovcu navela da se slaže s njegovom tvrdnjom o porastu netrpeljivosti u hrvatskom društvu, ali je dodala da taj proces nije počeo nakon formiranja nove hrvatske vlade, već mnogo ranije.
Navodeći da osuđuje pretnje i izliv govora mržnje više javnih osoba i organizacija, Grabar-Kitarović je rekla da "među njima ima i onih koji svojim javnim delovanjem "godinama provociraju, iritiraju, pa i vređaju najveći deo hrvatske javnosti, neistinito prikazuju i čak izruguju Domovinski rat i, u osnovi, negiraju stvarnost, a implicitno i samu ideju hrvatske države, stvarajući tako atmosferu napetosti, isključivosti i netolerancije".