Organizacije civilnog društva da približe pregovore narodu
BEOGRAD - U daljem toku evrointegracija veoma je važno da organizacije civilnog društva što jasnije približe proces pregovora građanima, zaključeno je na prvom sastanku radne grupe Nacionalnog konventa o EU održanom u Beogradu.
"Na taj način organizacije civilnog društva bi doprinele otvaranju javnog dijaloga i postepenom stvaranju društvenog konsenzusa oko ključnih pitanja u ovom poglavlju, a koja se pre svega odnose na usklađivanje sa spoljnopolitičkim odlukama i akcijama EU", rekao je Branimir Filipović iz Ministarstva spoljnih poslova na sastanku radne grupe.
Radna grupa se bavi pregovaračkim poglavljima 30 (Spoljni odnosi) i 31 (Spoljna, bezbednosna i odbrambena politika).
Poglavlje 31 se, kako je navedeno, sastoji od relativno malog broja pravnih tekovina EU sa kojima je potrebno uskladiti domaće propise, međutim, kako su članovi Radne grupe naglasili, tu je ključno pitanje političke volje.
U okviru Poglavlja 30, Bojana Todorović iz Ministarstva trgovine je rekla da će fokus biti na usklađivanju bilateralnih sporazuma sa onima koje ima Evropska unija, navodi se u sopštenju Centra za međunarodne i bezbednosne poslove (ISAC fond), koji je koordinator ove Radne grupe.
Nacionalni konvent o Evropskoj uniji predstavlja stalno telo u okviru kojeg se vodi tematski struktuirana debata o pristupanju Srbije Evropskoj uniji između predstavnika državne administracije, političkih partija, nezavisnih tela, nevladinih organizacija, stručnjaka, privrede, sindikata i profesionalnih organizacija.